sacre
Ela Prochowicz
22/12/2012

Bazylika nad miastem

Sacre-Coeur, bazylika rzymsko-bizantyjska wznosi się na wzgórzu Montmartre a jej wierzchołek jest po wieży Eiffla najwyższym punktem Paryża

Kopuła główna bazyliki ma wysokość 83 metry, a budowla usytuowana jest na liczącym 130 m wzgórzu. Świątynia ma ok. 100 m długości i 50 m szerokości. Doskonale widoczna niemal z wszystkich części miasta jest świetnym znakiem orientacyjnym, od blisko stu lat stanowi także obowiązkowy punkt w zwiedzaniu Paryża. Doskonałą widoczność bazyliki powiększa gatunek granitu, z którego ją wykonano bieleje on z czasem, na skutek zetknięcia z powietrzem.

Została poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Budowa zaczęła się w 1875 r. ale kościół został poświęcony dopiero po zakończeniu I wojny światowej. Bazylika jest miejscem pielgrzymek. Przyległy do Bazyliki hotel Ephrem jest otwarty dla pielgrzymów, którzy wcześniej zarezerwowali miejsca.

Pod kościołem jest znajduje się krypta neoromańska, w której znajduje się m.in. urna z sercem inicjatora budowy A.Legentila. Wyświetlane są tu także filmy, przedstawiające historię bazyliki. Budowa bazyliki, podobnie jak to było z wieżą Eiffla, wywołała wiele dyskusji estetycznych, a niemniej politycznych. Dziś kościół jest jednym z najczęściej zwiedzanych obiektów Paryża, głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie w centrum Montmartru, a niemniej ze względu na swą fotogeniczność. Na wzgórze można także wjechać kolejką linowo-terenową.

Źródło: www.paryz.pl

sacre
sacre

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.