szkołajazdyikona
Julia Nieznalska
28/02/2012

Białe konie z Wiednia

Chcąc poczuć atmosferę cesarskiego Wiednia koniecznie trzeba zobaczyć pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Dostojni jeźdźcy, eleganckie wnętrze i słynne białe konie to przedstawienie, które przenosi nas w czasy świetności Habsburgów…

Mieszcząca się w samym centrum stolicy Austrii szkoła jest najstarszą akademią jazdy konnej na świecie i po dziś dzień najsłynniejszą. Powstała w 1572 r. na życzenie rodziny Habsburgów, po by elity i panowie z wyższych sfer mogli uczyć się jazdy konnej na wysokim poziomie. Nazwa szkoły pochodzi od hiszpańskich koni, które służyły w owych czasach do jazdy. Dziś w murach szkoły jako jedyne występują konie lipicańskie, rasa wywodząca się od koni hiszpańskich, sprowadzonych w 1580 r. do stadniny dworskiej w Lipicy. To właśnie tam na potrzeby dworu krzyżowano konie starych ras krajowych z hiszpańskimi i neapolitańskimi, by otrzymać reprezentacyjne rumaki.


Cechą charakterystyczną lipicanów jest to, że rodzą się jako kare lub skarogniade. Dopiero jako kilkulatki zaczynają siwieć, a proces ten trwa aż do osiągnięcia dojrzałości. Najstarsze konie są więc białe jak mleko. Tylko nieliczne osobniki pozostają do końca życia kare.
Lipicany hoduje się specjalnie na potrzeby Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu w stadninie Piber. Najlepsze kilkulatki trafiają na szkolenie do wiedeńskiej akademii. Jeśli ich predyspozycje ujeżdżeniowe sprawdzą się, zostają w szkole na długi i żmudny trening.
Pokazy galowe białych koni odbywają się w monumentalnej i uważanej za najpiękniejszą na świecie hali jeździeckiej. Przed gośćmi z całego świata występują tylko ogiery.
Każdy ujeżdżacz jest odpowiedzialny za trening swojego wierzchowca. Ukoronowaniem kilkuletniej pracy są figury tzw. Wysokiej Szkoły – lewady, piafy czy kupriole. Ogromne konie najpierw same, a potem z jeźdźcem w siodle wykonują skomplikowane, ale wywodzące się od naturalnych ruchów – skoki, podskoki i wyrzuty nóg. Po każdym prawidłowo wykonanym ruchu koń dostaje nagrodę w postaci smakołyku. W czasie programu artystycznego turyści mogą zobaczyć kilka odsłon show – od prezentacji młodych koni, niezwykły pokaz konia tańczącego na znak linek pociąganych przez kroczącego za nim jeźdźca po najtrudniejsze, wykonywane tylko przez najbardziej doświadczone konie lotne figury.


Kalendarz występów można znaleźć na stronie www.srs.at

szkołajazdyikona
szkołajazdyikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.