brooklyn_ikona
Fot. Wikimedia
Ela Prochowicz
23/01/2015

Brooklyn Bridge

Jeden z najpiękniejszych i najsłynniejszych mostów w USA. Z jego poziomu rozciąga się wspaniała panorama na Manhattan, rzekę Hudson i Brooklyn

Most Brooklyński należy do grona najstarszych mostów wiszących na świecie. Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. Budowę mostu ukończono w 1883. Był wtedy jednym z największych stalowych mostów wiszących na świecie.
Most Brooklyński to bez wątpienia jedna z największych atrakcji   Nowego Jorku, znana zresztą z wielu filmów.  Jego budowę rozpoczęto w 1870 r. a ukończono i otwarto dla ruchu 13 lat później. Inwestycja kosztowała około 15 milionów dolarów. Most charakteryzuje się  neogotyckim stylem, z charakterystycznymi, wysokimi łukami. Budowla nie została przetestowana w tunelu aerodynamicznym (pod względem odporności na wiatr), ale dzięki mocnej konstrukcji udało się jej przetrwać, podczas gdy wiele podobnych mostów padło ofiarą sił natury.
Na początku mostem poruszały się jedynie tramwaje i dorożki, a obecnie biegnie nim sześć pasów ruchu (po trzy w każdym kierunku) dla samochodów oraz promenada dla pieszych i rowerzystów ponad jezdnią.   W 1977 r. most został umieszczony w rejestrze zabytków architektonicznych.

brooklyn_ikona
brooklyn_ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Ewa 27/01/2015 11:57

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam, uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam NYC!!! A BB jest cudowny i w dzień i w nocy, zeby jeszcze trochę mniej ludzi tam się kręciło ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.