madryt5
Patrycja Kubiak
20/10/2015

Buenos Dias Madrid!

Tym razem jesteśmy w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Zwiedzimy najważniejsze i najpiękniejsze budowle. Zasmakujemy hiszpańskiej Paelli i napijemy się schłodzonej sangrii

Madryt jest niewątpliwie bogatym miejscem w zabytki architektury. Znajdziemy tu sporą liczbę muzeów. Jedno z najbogatszych największych na świecie to Muzeum Prado (Museo del Prado). Znajdują się w nim zbiory arcydzieł malarstwa hiszpańskiego i europejskiego m.in. Rubensa, Goji, Rafaela Boticzeliego, Rembrantsa czy Pabla Picassa. Oprócz obrazów znanych artystów widnieją również grafiki, rzeźby i kolekcje rzemiosła artystycznego. W centrum Madrytu jest wiele ciekawych architektonicznie budowli, bogato zdobionych kamienic oraz pałaców: Pałac Królewski, Kongresowy, Sprawiedliwości, Senatu. Dech w piersiach wstrzymują strzeliste katedry i kościoły. Choć całe miasto tętni życiem, to sercem Madrytu jest Puerta del Sol (Brama Słońca) najważniejszy plac, na którym odbywają się coroczne uroczystości sylwestrowe jak i spora liczba manifestów i głośnych demonstracji. Na Puerta del Sol znajduje się charakterystyczny dla Hiszpanów punkt: „kilometr zero”, miejsce gdzie zaczyna się mierzyć odległości do innych hiszpańskich miast. Wśród najważniejszych pomników zdobiących Bramę Słońca jest  niedźwiadek zrywający owoce z drzewka, tym samym przedstawiający herb stolicy. Aby odpocząć od zgiełku miasta, można odpocząć w zielonym płucach Madrytu -  Parku El Retiro. Ten zielony obszar w centrum miasta cieszy się olbrzymią popularnością, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców.

Tu się wypoczywa i medytuje bądź uprawia sporty. Całe rodziny przychodzą, aby urządzić sobie piknik pod chmurką. W weekendy można tu spotkać wielu muzyków i artystów, którzy uwieczniają farbami na sztaludze m.in. wykonany ze szkła Pałac Kryształowy (Palacio De Cristal). Można tu popływać łodziami wśród królewskich ptaków i obejrzeć współczesną sztukę. Dla nieco skromniejszych, park oferuje ciche i spokojne miejsca w najintymniejszych zakątkach ogrodu. Podobnych miejsc w stolicy Hiszpanii, wśród zieleni jest ponad 40. Ważnym symbolem dla Hiszpanów jest Plac Główny (Plaza Mayor), którego początki sięgają XVII wieku, i który jest nieodzownym elementem na szlaku zwiedzania miasta. Madryt, mimo, że jest nowoczesną stolicą europejską, zachował wiele z odwiecznego wyglądu, co sprzyja jego sympatycznemu klimatowi. Na każdym kroku i w każdej uliczce można kupić świeże warzywa i owoce. Restauratorzy tradycyjnym zwyczajem serwują dania z wieprzowiny i jagnięciny. Obowiązkowym dodatkiem do dań mięsnych jest ciecieżyca bądź czarna fasola. Regionalnym i znanym smakołykiem Hiszpanów jest Paella, którą można zamówić w każdej restauracji (niekoniecznie w trakcie siesty). Absolutnie ważnym elementem jest pogoda, która przyciąga do słonecznej Hiszpanii wielu turystów, choć czasem rozleniwia tutejszych mieszkańców. Ta europejska stolica słynie z bogatego życia nocnego. Liczne bary i puby niewątpliwie przyciągają turystów. W Madrycie każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie!

Tekst i zdjęcia: Patrycja Kubiak

madryt5
madryt5

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.