czerwona-plaża-5
Michal Karas
09/04/2018

Czerwona Plaża: Barwny skarb Chin

Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, dlatego trudno się dziwić, że co roku ponad milion turystów odwiedza Czerwoną Plażę. I nie przeszkadza, że w rzeczywistości nie jest to nawet plaża…

Północno-wschodnie Chiny nie są typowym kierunkiem turystycznym. Choć właśnie tutaj znajduje się Pekin, to zwykle przegrywa on z gorętszymi południowymi miastami. Warto jednak przemyśleć wybór choćby dlatego, że zaledwie pół dnia drogi od Pekinu znajduje się Panjin. To miasto anonimowe dla polskiej turystki kryje skarb kategorii AAAA – prawie najwyższej kategorii wg chińskiej klasyfikacji atrakcji turystycznych.

Panjin jest otoczony i pocięty 21 rzekami, w tym największą – Liaohe. To właśnie w delcie Liaohe znajduje się jedno z najwspanialszych mokradeł świata, nazywane Czerwoną Plażą. Niesłusznie, ponieważ nie tylko nie jest plażą, ale też nie można stanąć w tym miejscu bosą stopą. Czerwona Plaża to dziś park, który można zwiedzać z sieci pomostów i alejek zawieszonych nad samym mokradłem.

A zwiedzać warto, o czym świadczy rosnący ruch turystyczny z Chin i zagranicy. Jeśli zdjęcia wyglądają imponująco, to warto pamiętać, że w porze otwarcia parku jest tu znacznie bardziej tłoczno niż sugerują nasze obrazy. Co roku już ponad milion turystów przetacza się przez częściowo uregulowane przez człowieka mokradła, witające gości od maja do października.

W tym okresie porastająca ogromne połacie gruntu lokalna odmiana sodówki (suaeda salsa) zaczyna mienić się kolorami. Dzięki silnie zasadowemu podłożu rośliny nabierają w różnych okresach barwę od pomarańczowej, przez krwisto czerwoną, po purpurową. A gdy jednen odcień przyjmują hektary lądu, wrażenie jest niesamowite.

Dopełnia go bliskość wód Zatoki Liaodong, dzięki którym zaciera się granica między barwną roślinnością a ciągnącą się po horyzont wodą. Dodatkowo wrażenie obcowania z dziką przyrodą potęguje grubo ponad 200 gatunków ptaków, w tym wyjątkowo dostojne żurawie mandżurskie. Niestety, choć na miejscu jest stosunkowo tanio, to niestety lot do Chin może pozostać poważną przeszkodą w odwiedzeniu tego rajskiego miejsca.

czerwona-plaża-5
czerwona-plaża-5

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 05/07/2018 08:26

    CytujSkomentuj

    Takie cuda są na świecie, których jeszcze nie widziałam :) mam nadzieję że kiedyś tam zawitam bo widok jest naprawdę oszałamiający. Piękna ta przyroda, dlatego warto dbać o planetę Ziemia bo innej mieć nie będziemy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.