la_obserwatorium-ikona
Fot. Joanna Jałowiec/PressFactory/Vikimedia
JJ
12/09/2015

Griffith Observatory

Panorama Los Angeles ze szczytu Griffith Park należy do jednego z najpiękniejszych widoków w mieście. Na samej górze znajduje się słynne, zbudowane w 1935 r. obserwatorium, obecnie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do obserwacji nieba

Z miejscem, które jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych LA, wiąże się ciekawa historia. W 1896 roku Griffith J. Griffith, walijski przedsiębiorca, podarował miastu spory obszar ziemi z przeznaczeniem na park otwarty dla wszystkich mieszkańców. Kilkanaście lat później biznesmen przekazał pokaźną sumę na budowę obserwatorium astronomicznego w parku, na szczycie Mount Hollywood. Śmiałe plany zostały zrealizowane w 1935 roku już po śmierci darczyńcy. Obiekt z architekturą w stylu art deco szybko stał się bardzo popularny wśród mieszkańców Los Angeles, filmowców i turystów.
W 2002 roku budynek przeszedł gruntowny remont – obok teleskopu i planetarium, powstała duża sala teatralna, stanowiska do obserwacji zjawisk na niebie i restaurację.  Wyświetlane są tu filmy edukacyjne i naukowe, a klasyczny wygląd obserwatorium sprawia, że jest ono często wykorzystywane jako plan filmowy licznych produkcji.

la_obserwatorium-ikona
la_obserwatorium-ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.