heringdorfikona
Ela Prochowicz
15/12/2015

Heringsdorf

Graniczący z Świnoujściem kurort może się poszczycić najdłuższym molem w Europie. Liczące 500 metrów molo powstało pod koniec XIX w. W połowie lat 50. zniszczył je pożar, a dziś – odnowione, pełne sklepów i restauracji cieszy oko turystów

Heringsdorf leży we wschodniej części wyspy Uznam i sąsiaduje ze Świnoujściem. Historia miasteczka datuje się na rok 1820, kiedy to właściciel ziemski von Bülow nadał nazwę Heringsdorf kolonii rybackiej. Pięć lat później von Bülow postanowił wykorzystać predyspozycje turystyczne tego miejsca i nakazał budowę trzech pierwszych domów gościnnych. Najbardziej imponującym z nich był tzw. biały zamek, który powstał na wzgórzu Kulm. Wkrótce w miejscowości powstał również neogotycki kościół, a utworzenie w 1872 r „Spόłki akcyjnej kurortu nadmorskiego Heringsdorf ” przyspieszyło karierę małego, nadmorskiego miasteczka jako kurortu uwielbianego przez lokalne i nie tylko elity.
Heringsdorf wraz z Bansin i Ahlbeckiem tworzą gminę „trzech cesarskich kurortów”. Nie bez przyczyny. W miejscowościach tych chętnie wypoczywali cesarz Wilhelm I i Wilhelm II oraz cesarz Austrii Franciszek-Józef. Ślady ich obecności można zauważyć do dziś.

heringdorfikona
heringdorfikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. RT 10/11/2011 12:28

    CytujSkomentuj

    ja chcę nad morze – nawet takie zachmurzone jak tutaj!!!!!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.