istriaikona
Ela Prochowicz
28/08/2020

Istria

Magazyn National Geographic Traveler umieścił ją na liście miejsc, w których warto spędzić wakacje w 2012 roku. Chorwacko-włosko-słoweński półwysep kształtem przypomina serce i zachwyca śródziemnomorskim krajobrazem

Położona nad Adriatykiem, słynąca z trufli i białego wina Istria dzieli się na trzy części: Istrię Szarą, Istrię Czerwoną i Istrię Białą. Nazwy wzięły się od trzech różnych kolorów ziemi spotykanych w tej części półwyspu. Białe są skały wapienne obecne w północnej części Istrii, szare płaskowyże w środkowej, a im bliżej południa, tym częściej można spotkać spalone słońcem, czerwone gleby. Istria, nazywana chorwacką Toskanią, to świetne miejsce na letni wypoczynek. Krystalicznie czysta, turkusowa woda, długie kilometry wybrzeża i bezchmurne niebo są najlepszą wizytówką tego miejsca. Turysta spragniony spokoju znajdzie tu małe wioski, senne miasteczka, dzikie plaże i sielskie krajobrazy z winnicami, palmami i czerwonymi dachówkami w tle. Istria to również pasmo tętniących życiem kurortów z dyskotekami, pubami i restauracjami serwującymi lokalne smakołyki. Największym i jednym z najbardziej popularnych kąpielisk jest Opatija.
Malowniczy półwysep upodobał sobie kompozytor Mieczysław Karłowicz. W czasie pobytu na Istrii, zainspirowany jej naturą i krajobrazem, stworzył swój pierwszy poemat symfoniczny „Powracające fale”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości www.heatheronhertravels.com

istriaikona
istriaikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.