Kreta_Grecja
Redakcja
27/07/2013

Kreta: W świecie greckich wysp

Ta górzysta wyspa przyciąga nie tylko rzeźbą terenu oraz długą historią. To miejsce zadziwiające swymi rozmiarami, dzięki którym znajduje się na liście największych wysp na Morzu Śródziemnym

Pozornie sucha i dość surowa, jest w rzeczywistości miejscem wyjątkowo przyjaznym dla człowieka. Co warto wiedzieć o tak ważnej wyspie? Czym może zaskoczyć turystów Kreta?

Najważniejsza z greckich wysp

Pod względem wielkości Kreta zajmuje piąte miejsce wśród wszystkich wysp Morza Śródziemnego. Wyprzedają ją tylko Sycylia, Sardynia, Cypr oraz Korsyka. Jest jednak największą ze wszystkich wysp należących do Grecji, a zarazem jednym z najważniejszych pod względem turystycznym miejsc w tym kraju. Dlaczego? Powodów jest wiele. Na gości czekają tu i cenne zabytki, i piękne krajobrazy. Nie brak tu szczytów, które osiągają wysokość ponad 2 tysięcy m. n.p.m, nie brak i malowniczych winnic oraz cytrusowych gajów. Morskie zatoki oraz wąskie równiny ciągnące się wzdłuż kreteńskiego wybrzeża są natomiast miejscami, w których piękne plaże i stanowiska archeologiczne zapewniają możliwość spędzenia wolnego czasu w wyjątkowo atrakcyjny sposób.

Wyspiarskie miasta

Kreta zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami. Na gości czekają także ciekawe miasta, które od wieków odgrywają istotną rolę w tej części Grecji. Te dwa najważniejsze to Iraklion oraz Chania. Dlaczego są one tak ważne? Iraklion to największe miasto na Krecie, w którym można zwiedzić wyjątkowe placówki muzealne. Do tych najważniejszych i najbardziej oryginalnych zalicza się Muzeum Ikon oraz Muzeum Archeologiczne. Chania zachwyca z kolei piękną zabudową, pochodzącą z czasów weneckich. Wenecki Port i Stare Miasto – te miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Chanii. Na uwagę zasługuje również tutejsze Muzeum Archeologiczne. Przypomina ono o czasach, w których współczesna Chania była jedną z wielu osad minojskich na Krecie.

Spotkania z historią

Na Krecie nie brak miejsc, w których doskonale poczują się osoby wędrujące śladami historii. To właśnie na tej wyspie znajdują się tak ważne stanowiska archeologiczne, jak Knossos i Fajstos. Znane są one z pięknych kompleksów pałacowych – najcenniejszych zabytków z czasów kultury minojskiej. Równie okazałe i ważne pałace można podziwiać w Malii i Kato Zakros. Nie są to jednak jedyne miejsca, w których można ujrzeć starożytne pamiątki. Mniej znane stanowiska archeologiczne znaleźć można przecież w wielu innych miescowościach, w których przed wiekami rodziła się europejska cywilizacja.

Wypoczynek na Krecie to recepta na udany urlop dla tych, którzy cenią sobie górskie wędrówki oraz morskie kąpiele. Na tej wyspie nie brak też pamiątek sprzed wieków, dzięki którym można połączyć dobrą zabawę ze zdobywaniem wiedzy na temat europejskiej cywilizacji i jej dziejów. Różnorodność Krety i jej naturalne walory krajobrazowe sprawiają, że od lat zajmuje ona bardzo ważne miejsce w greckiej turystyce, a chętnych na poznanie jej atrakcji nie brakuje

Kreta_Grecja
Kreta_Grecja

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Zuzka 23/07/2013 21:18

    CytujSkomentuj

    Grecja (i Cypr także) to wspaniałe miejsca na wypoczynek. Miejscowi mieszkańcy zawsze są życzliwi i mało nachalni, dużo miejsc do zobaczenia, a pogoda – kto był ten wie – niemal zawsze gwarntowana:) Czego chcieć więcej po urlopie?

  2. Emilia 24/07/2013 09:19

    CytujSkomentuj

    Może to jest dobra opcja dla mnie na wypoczynek. Do przemyślenia :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.