macareta8
Kalina Samek
30/12/2015

Macerata – malownicze włoskie miasteczko

Prowincja Macerata, jest położona w regionie Marche, który pomimo wielu walorów jest mało znany i doceniany. Słynie on z malowniczych krajobrazów, pięknych plaż, morza, gór i doskonałego jedzenia. Marche to także region małych miasteczek. Na jednym z wzgórz znajduje się miasteczko – Macerata

Miasto zajmuje szczyt wzgórza pomiędzy dolinami, którymi od południa przepływa rzeka Chianti, od północy zaś rzeka Potenza. Macerata oddalona jest o 30 km od Morza Adriatyckiego oraz około 60 km od Apeninów Umbryjsko-Marchijskich. Większość zabytków Maceraty znajduje się na terenie Starego Miasta, do którego prowadzą wąskie uliczki charakterystyczne dla małych włoskich miasteczek. Centrum miasta, przy którym zlokalizowana jest siedziba władz, stanowi Piazza della Libertŕ. Na tym placu znajdują się renesansowa Loggia dei Mercanti, kościół św. Pawła, wieża zegarowa (wł. Torre Civica), teatr „Lauro Rossi” czy Palazzo dell’Universitŕ. Większość z tych budowli została wzniesiona w okresie renesansu. W Maceracie, która od lat słynęła ze swych związków z papiestwem, zachowała się również spora liczba zabytkowych budowli sakralnych: Kościoły, Katedry i Sanktuaria, które mijamy co moment spacerując przez Stare Miasto.

Ważnym obiektem w mieście  jest też Pomnik Poległych (wł. Monumento ai Caduti). Budowla powstała w 1932 roku, budzi zachwyt i jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc miasteczka. Macerata to miasto, które można zwiedzić pieszo, jednak nie jest łatwo zrobić to w ciągu jednego dnia. Przechodząc przez wąskie uliczki, co chwilę zatrzymuje nas coś interesującego. Planując wizytę w regionie Marche zapiszcie Maceratę jako ważny punkt Waszej włoskiej wyprawy.


Tekst i zdjęcia:  Łukasz Kędzior

macareta8
macareta8

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Kolorowa 29/01/2020 07:25

    CytujSkomentuj

    Wlochy sa super, bardzo je lubie o niemal kazdej porze roku.
    Akurat tych okolic nie znam, ale tego typu mniejsze miejscowosci maja swoj klimat zdecydowanie.
    Milo tez po latach odwiedzic te zakatki i powspominac.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.