burano_ikona
Fot. Wikimedia
Julia Nieznalska
14/04/2014

Malownicze Burano

Lubisz zbaczać z głównego szlaku? Przy okazji zwiedzania Wenecji polecamy udać się na małą, rybacką wioskę o nazwie Burano. To urocze miejsce znajduje się zaledwie kilka kilometrów od stolicy kanałów, ale warte jest odwiedzin

W tym spokojnym miasteczku, zwanym „perłą weneckiej laguny” mieszka tylko 4 tysiące mieszkańców. Przed każdym domem stoi łódka, a ściany budynków pomalowane są na jaskrawe kolory. Próżno jednak doszukiwać się w tym całym zamieszaniu kiczu. Władze miasteczka sprawują kontrolę nad doborem barw, pilnują też, by te kolory nie powtarzały się.  Skąd pomysł na fantazyjne elewacje? W dawnych czasach jaskrawe domy pomagały rybakom wracającym z połowów trafić pod właściwy adres. A ponieważ okolice wyspy często otacza mgła, był to prosty sposób na szybkie znalezienie odpowiedniej przystani.

W XVI wieku na wyspie rozwinęło się koronkarstwo. Miejscowe wzory były popularne w całej Europie. Dziś na wyspie znajduje się muzeum koronkarstwa. Inne zabytkowe miejsca, które warto zobaczyć to kościoły San Martino oraz Santa Barbara.

Fot. CC/Sebastiano Dei Rossi

burano_ikona
burano_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.