moma_ikona
Ela Prochowicz
23/07/2014

MoMA

To drugie największe, po londyńskim Tate Modern, muzeum prezentujące kolekcję sztuki nowoczesnej na świecie. W stałej ekspozycji znajdują się takie klasyki jak „Nenufary” Moneta, „Kąpiące się” Cezanne’a, „Panny z Awinionu” Picassa i „Marilyn Monroe” Warhola

MoMA znajduje się w samym sercu Manhattanu, niedaleko słynnej Piątej Aleji. Nowoczesny budynek zaprojektowany przez Yoshio Taniguchiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nowym Jorku. O spokojnym zwiedzaniu można zapomnieć. Na sześciu piętrach tego ogromnego kompleksu znajdują się rzeźby i malarstwo prezentujące najważniejsze nurty sztuki modernistycznej i ich autorów.
W niewielkim, zacisznym ogrodzie można obejrzeć dzieła słynnych rzeźbiarzy: Rodina,Giacomettiego, Smitha i LeWitta. Kolekcję uzupełniają zbiory współczesnej fotografii, designu i architektury.  Stałą ekspozycję przeplatają robione z rozmachem wystawy czasowe. Na zwiedzanie muzuem warto przeznaczyć cały dzień, a jeśli planujemy zakup pamiątek z Nowego Jorku, polecamy odwiedziny w muzealnym sklepiku, w którym obok typowych pamiątek, takich jak kubki z najsłynniejszymi dziełami Warhola czy magnesami na lodówkę, można kupić designerskie dodatki do domu i ogrodu, artystyczną biżuterię czy meble.

moma_ikona
moma_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.