Praga1_Dominik_Matuła_800
Fot.: Dominik Matuła
Redakcja
16/09/2015

Nie tylko Most Karola

Praga, to jedno z najbardziej niezwykłych miast na historycznej mapie Europy Środkowej. Obowiązkowy punkt wizyty każdego, kto kocha historię, opowiadaną tym razem nie przez przynudzającego przewodnika, lecz przez każdą kamienicę, uliczkę, barokowy pałac, czy gotycki kościółek.

Współczesna Praga jest jedną z najliczniej odwiedzanych metropolii europejskich. Co roku setki tysięcy turystów przybywa do Czech, aby na własne oczy zobaczyć „perły” architektury, podziwiać światowe dzieła sztuki, odwiedzić około 20 muzeów i stu galerii. Na zobaczenie wszystkich ważnych miejsc i zabytków trzeba zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni.Śladami Kafki

Gdybym miała stworzyć krótki, acz treściwy przewodnik po Pradze to zdecydowanie do miejsc, które należy zobaczyć zaliczyłabym Zamek Praski. To największy zamek średniowieczny na świecie według Księgi Rekordów Guinessa, który obecnie jest siedzibą czeskich władz i najbardziej wyróżniającą się budowlą na tle panoramy praskiej. Otoczony jest siedmioma pięknymi ogrodami, po których, dla zaprezentowania królewskiego przepychu spacerują dumne pawie, otoczone dziesiątkami nagich rzeźb. Na jednym z wielu dziedzińców zamku znajduje się największy kościół praski – Katedra Św. Wita, Wacława i Wojciecha, którego widok zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz zapiera dech w piersiach.

Jedną z najbardziej obleganych atrakcji zamku jest również osnuta legendami Złota Uliczka, zwana także „uliczką alchemików”. Wśród malowniczych domków, które się na niej znajdują, zamieszkiwanych kiedyś przez służbę zamkową, złotników i alchemików, mieściła się pod numerem 22 pracownia słynnego pisarza Franza Kafki, w której teraz urządzono księgarnię pisarza i wystawę pamiątkową.


Słynne praskie mosty

Praga słynie z ogromnej ilości mostów,które na stałe wpisały się już w krajobraz czeskiej stolicy. Najsłynniejszy to oczywiście Most Karola – jeden z najstarszych mostów w Europie Środkowej. Niezapomniany widok tworzy 30 barokowych rzeźb ozdabiających most, które podczas spaceru wydają się spoglądać na przechodniów z ukosa i nadają niepowtarzalny charakter całej konstrukcji. Atrakcyjności dodaje fakt, że z mostem tym wiąże się wiele niezwykle interesujących legend. I tak na przykład według jednej z nich, pod koniec XIV wieku zrzucono z niego wikariusza generalnego, który nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi królowej.

Na balustradzie mostu, dokładnie w miejscu w którym go zrzucono, został przymocowany mały mosiężny krzyż z pięcioma gwiazdami. Legenda mówi, że człowiekowi, któremu uda się położyć rękę na krzyżu tak, aby każdy palec dotykał jednej z gwiazd, spełni się życzenie. Każdy z próbujących szczęścia wierzy, że to właśnie jego marzenie wkrótce się ziści . Poza tym okolica Mostu Karola to także świetne miejsce na zakup pamiątek. Do wyboru są piękne zdjęcia, urzekające obrazy, szkło, kryształy, czy z tych mniej poważnych – podobizny uroczego Krecika, czy Żwirka i Muchomorka (znane wszystkim postacie z kultowych bajek).

 

Warto także zobaczyć jeden z najcenniejszych zabytków Pragi – zegar astronomiczny „orloj”, umieszczony na gotyckiej wieży ratusza staromiejskiego. O pełnej godzinie pojawia się w dwóch okienkach rzeźby 12 apostołów, po obu stronach zegara równocześnie ożywają postacie Kościotrupa, Turka, Skąpca oraz Pyszałka. Po ukazaniu się wszystkich apostołów pieje Kogut, a zegar zaczyna bić. Ta atrakcyjna budowla przyciąga tak wielu turystów, że w okolicach pełnej godziny trudno jest się przedostać z jednego końca placu na drugi.

Praga z perspektywy wody

Poza ogromnym bogactwem kulturowym, Praga może się także pochwalić wspaniałym zapleczem turystycznym. Dla zwiedzających ogólnie dostępnych jest wiele restauracji, hoteli, barów, w których turyści z całego świata witani są z typowym czeskim entuzjazmem i radością. Jednym z popularniejszych lokali jest Jazz Boat, czyli jazzowy statek na falach Wełtawy, który poza koncertem jazzowym oferuje także 2,5 godzinny rejs, podczas którego można obejrzeć Pragę z innej perspektywy, przy okazji delektując się czeską kuchnią. Tym, którzy chcieliby spędzić więcej czasu na czeskiej wodzie, godny polecenia jest Botel Vodnik – statek spełniający rolę hotelu na rzece. Warunki mieszkalne są wyśmienite, cena za nocleg przystępna, widoki piękne, a wrażenia z nocy spędzonej w samym sercu Pragi zdecydowanie godne polecenia.

Z Pragi wyjechać nie można, nie odwiedziwszy jednej z typowych czeskich gospod, gdzie rodzime piwa i wina leją się strumieniami prosto z beczek do kufli spragnionych turystów. Warto pamiętać, że kiedyś w Czechach, każde nawet najmniejsze miasto miało swój własny browar i po dziś dzień jest to najpopularniejszy trunek wśród Czechów (przeciętny Czech wypija ok.160 litrów piwa rocznie!).W prawdziwej gospodzie kelnerzy zostawia przy nas kartkę, na której wraz z każdym wypitym piwem stawia kolejną kreskę. Na koniec biesiadowania zlicza wszystkie kreski i na ich podstawie wystawia rachunek.

Tekst:  Katarzyna Bąk

Zdjęcia:  Dominik Matuła

Praga1_Dominik_Matuła_800
Praga1_Dominik_Matuła_800

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.