Pustynia_Wielkiego_Jeziora_Słonego_ikona
Fot. Justyna Szczurek
Redakcja
09/12/2013

Na walizkach: Pustynia Wielkiego Jeziora Słonego

Przemierzam kolejne stany w kierunku Kalifornii – Idaho, Utah i Nevadę. Po drodze, w stanie Idaho postanawiam odbyć spacer po polach lawy wulkanicznej, by pozostałą część dnia spędzić w Salt Lake City, stolicy stanu Utah i światowej stolicy Mormonów. Interesuje mnie przede wszystkim Temple Square (Plac Kościelny) miejsce, od którego Mormoni rozpoczęli budowę miasta

W czasie dalszej części podróży podziwiam krajobrazy Pustyni Wielkiego Słonego Jeziora (Great Salt Lake Desert) oraz kamiennych pustyń Nevady. Zatrzymuję się przy słynnym torze Bonneville gdzie na dnie wyschniętego jeziora bite są rekordy prędkości. Nie mogę oprzeć się pokusie – muszę sprawdzić czy ta biała warstwa na ziemi to rzeczywiście sól. Tak, to sól! Każdy zmysł krzyczy – wody! Wielka Pustynia Jeziora Słonego znajduje się na zachód od Wielkiego Jeziora Słonego w stanie Utah i częściowo Nevada. Opady roczne nie przekraczają tu 200 mm. Pustynia jest częścią dna jeziora Bonneville (z Plejstocenu). Jej powierzchnia jest niemal całkowicie bezwodna i idealnie płaska. Przez długi czas była uważana za przeszkodę nie do pokonania, w drodze do słonecznego stanu Kalifornia.

Tekst i zdjęcia: Justyna Szczurek

Cały tekst jest do przeczytania w 19. numerze EksMagazynu

***

Justyna Szczurek - rodowita Krakowianka, włóczykij, który jest ciągle w biegu i planuje kolejne wyprawy.  Nie wyobraża sobie życia bez walizki, dobrej książki, aparatu, pisania i jedzenia. Nieustannie fotografuje otaczający ją świat i  przelewa na papier wszystko to, czego doświadcza podczas podróży. Instynkt podróżnika ponownie zaprowadził ją na inny koniec globu, tym razem do Meksyku, gdzie mieszka i pracuje. Co ją do tego pchnęło – ciekawość, miłość do TACOS i Mariachi czy może praca? Ciągle szuka odpowiedzi.  Jaki jest jej przepis na życie? Szczypta szaleństwa, intuicja, upór godny największego osła, wielki uśmiech i pozytywne myśli – tylko tyle i aż tyle.

Pustynia_Wielkiego_Jeziora_Słonego_ikona
Pustynia_Wielkiego_Jeziora_Słonego_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.