Yellowstone_ikona
Redakcja
21/02/2014

Na walizkach: Yellowstone

Najważniejszym celem na mojej liście jest Park Yellowston. Muszę odszukać misia Yogi. Przecież on isnieje na pewno, ukryty gdzieś w parku czeka na nowe koszyki piknikowe!

Z tak obranym celem pokonuję Góry Skaliste. Droga w kierunku Parku Narodowego Yellowstone wije się niezwykle malowniczą widokową trasą przez pasmo Big Horn. Decyduję się zobaczyć najważniejsze jego części. Odgłos bulgoczącego błota, kolorowe oczka wodne przyciągają jak magnes. Stado bizonów, majestatycznie przemierzając główną drogę w nikomu nieznanym kierunku, nieumyślnie powoduje drobne opóźnienie. Tłumy turystów również nie pomagają w odnalezieniu Yogiego.

Najbardziej charakterystycznymi miejscami parku są gorące źródła zwane Mamucimi (Mammoth Hot Springs). Tu z głębi ziemi wypływa gorąca woda bogata w składniki mineralne, które krystalizują się na kaskadach tworząc niezwykle malownicze tarasy zwane Tarasami Minerwy. Najbardziej znany w świecie gejzera Old Faithful. Stary Wierny wybucha regularnie co kilkadziesiąt minut tryskając fontanną wody i kłębami pary. Oraz sam kanion Rzeki Yellowstone.

Park Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie, położony na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. W przeszłości dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, powodujących ogromne i rozległe zniszczenia.

Dzięki traperom polującym na bobry odkryte zostały najpiękniejsze zakątki Stanów gdzie w późniejszych latach założone zostały słynne parki narodowe. Takie właśnie początki miał Park Narodowy Yellowstone. W drodze powrotnej z Oregonu od ekspedycji Lewisa i Clarka odłączył się uczestnik wyprawy John Colter. Postanowił on pozostać i poznać teren barwnie opisywany przez Indian. Colter przebywał w okolicy rzeki Yellowstone zimą 1807/08. Polował na zwierzęta futerkowe i wędrował w poszukiwaniu indiańskich klientów. Gdy trzy lata później powrócił do St. Louis jego opowieści wzięto za halucynacje. Przełom w poznaniu Yellowstone nastąpił w 1871 roku gdy przybyła tu ekspedycja kierowana przez dr. Ferdinanda Haydena. Opinia Haydena i materiały zebrane przez jego ekspedycję były na tyle przekonywujące, że już w marcu 1872 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił Yellowstone pierwszym Narodowym Parkiem w kraju. Początki działalności parku były trudne. W 1978 Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Tekst i zdjęcia: Justyna Szczurek

***

Justyna Szczurek - rodowita Krakowianka, włóczykij, który jest ciągle w biegu i planuje kolejne wyprawy.  Nie wyobraża sobie życia bez walizki, dobrej książki, aparatu, pisania i jedzenia. Nieustannie fotografuje otaczający ją świat i  przelewa na papier wszystko to, czego doświadcza podczas podróży. Instynkt podróżnika ponownie zaprowadził ją na inny koniec globu, tym razem do Meksyku, gdzie mieszka i pracuje. Co ją do tego pchnęło – ciekawość, miłość do TACOS i Mariachi czy może praca? Ciągle szuka odpowiedzi.  Jaki jest jej przepis na życie? Szczypta szaleństwa, intuicja, upór godny największego osła, wielki uśmiech i pozytywne myśli – tylko tyle i aż tyle.

Yellowstone_ikona
Yellowstone_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.