CP_ikona
Fot. Justyna Szczurek
Redakcja
02/09/2013

Na walizkach: Wspomnienia z NY – Central Park

Podobnie jak sto lat temu i dziś Central Park jest dla nowojorczyków ulubionym miejscem spotkań. To jeden z bardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejskich parków świata

Central Park odwiedzam po szaleńczym dniu w centrum Manhatanu. To idealne miejsce ucieczki od zgiełku miasta. Ponad 342 hektarów zieleni w środku betonowej wyspy. Wielki prostokąt o wymiarach 0,8×4 kilometra. Położony jest w centrum Manhattanu, między Aleją Central Park South od strony południowej a 110 ulicą od strony północnej oraz pomiędzy Piątą Aleją na wschodzie i Aleją Central Park West na zachodzie.

Naturalną bazą dla powstania parku jest granitowa skała o niezwykłej twardości, charakterystyczna dla całej wyspy Manhatan. Central Park wygląda niezwykle naturalnie, ponieważ to właśnie tu skała jest najlepiej widoczna. Pozostała część wyspy Manhatan pokryta jest zwarta zabudową.

Historia parku rozpoczyna się w 1853 roku, kiedy to władze miasta podjęły decyzję o zagospodarowaniu terenu na park miejski. W ówczesnym czasie było to „odludzie” pomiędzy Nowym Jorkiem a wioską Harlem. Zamieszkałe jedynie przez zbiegłych czarnoskórych niewolników. Jeszcze w tym samym roku ogłoszono konkurs na koncepcję parku. Konkurs wygrał  zespół projektantów wizjonerów, wśród których najsławniejszy pozostaje Frederic Law Olmsted i Calvert Vauks. Budowa parku trwała 15 lat, pracowało przy niej 20 tys. robotników.

Park posiada wiele rozległych łąk, kilkanaście wzgórz oraz ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Central Park jest znany z obfitości i różnorodności rosnących w nim drzew, prawie całkowicie zasłaniających zabudowania miejskie. Zagospodarowany jest bardzo atrakcyjnie. Na jego terenie znajduje się kilka jezior przy których funkcjonuje nie jedna wypożyczalnia łódek. W zimie największą atrakcję stanowi sztuczne lodowisko. W samym parku doskonale funkcjonują restauracje, kawiarnie oraz niezliczona ilość punktów gastronomicznych. Dla dzieci przewidziano około 20 placów zabaw, karuzelę i ZOO.

Do dnia dzisiejszego park jest świetnym miejscem wypoczynku i spotkań dla nowojorczyków. Co roku organizowanych jest to wiele imprez artystycznych, sportowych, a także politycznych Central Park jest niezwykłym miejscem inspirującym artystów do organizowania przelicznych okresowych wystaw i happeningów. Wielu sławnych ludzi mieszka w pobliżu parku. Mają tu oni swoje ulubione miejsca.

Tekst i zdjęcia: Justyna Szczurek

***

Justyna Szczurek - rodowita Krakowianka, włóczykij, który jest ciągle w biegu i planuje kolejne wyprawy.  Nie wyobraża sobie życia bez walizki, dobrej książki, aparatu, pisania i jedzenia. Nieustannie fotografuje otaczający ją świat i  przelewa na papier wszystko to, czego doświadcza podczas podróży. Instynkt podróżnika ponownie zaprowadził ją na inny koniec globu, tym razem do Meksyku, gdzie mieszka i pracuje. Co ją do tego pchnęło – ciekawość, miłość do TACOS i Mariachi czy może praca? Ciągle szuka odpowiedzi.  Jaki jest jej przepis na życie? Szczypta szaleństwa, intuicja, upór godny największego osła, wielki uśmiech i pozytywne myśli – tylko tyle i aż tyle.

CP_ikona
CP_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.