Portrait of exuberant friends jumping in snowy field
Karol Pisarski
21/12/2018

Zimowe wakacje: Gdzie najchętniej?

Norweskie miasto Bergen zostało wskazane przez Europejczyków jako wymarzony cel zimowej podróży – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy wynajmującej auta.

Wśród Polaków na pierwszym miejscu, oprócz drugiego największego miasta Norwegii, znalazła się Laponia.

Jeszcze przed okresem zimowych wyjazdów, marka wynajmu samochodów w przystępnych cenach zleciła przeprowadzenie ogólnoeuropejskiego badania, z którego dowiadujemy się, dokąd mieszkańcy Europy najchętniej udaliby się w tym czasie.

Położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, otoczone górami Bergen okazało się najpopularniejszym, wymarzonym celem wyjazdu. Wskazało je 13 proc. zapytanych Europejczyków. Drugie pod względem wielkości norweskie miasto wyprzedziło Laponię (Finlandia), Quebec (Kanada), Phuket (Tajlandia) oraz Wiedeń (Austria).

Wśród Polaków na czele listy wymarzonych celów zimowej podróży królują ex aequo Bergen i Laponia. Obydwie destynacje wskazało 12 proc. ankietowanych. Tuż za nimi znalazł się Wiedeń. Do stolicy Austrii chciałoby się udać 11 proc. Polaków.
Jakie są najciekawsze zabytki i atrakcje, co warto zobaczyć w pięciu wymarzonych miejscach na zimowy wyjazd według Europejczyków?

Bergen (Norwegia)
Duża miejscowość, która zachowała urok niewielkiego miasteczka. Bergen słynie z malowniczego położenia na wybrzeżu, jest otoczone siedmioma górami.
Bergen to idealne miejsce dla osób ceniących kulturę. W mieście odbywa się wiele koncertów – przede wszystkim w Håkonshallen – średniowiecznym budynku, wzniesionym jako dwór królewski oraz w nowoczesnej sali Ole Bull.
W mieście znajdą coś dla siebie również miłośnicy zakupów. Znajduje się tu znana fabryka sreber – Arven. To stąd wywodzi się Oleana – popularna marka ubrań. Osoby ceniące piękne widoki powinny wybrać przejażdżkę kolejką Fløibanen. Przejazd rozpoczyna się w centrum miasta. Kolejka zabiera podróżujących 320 metrów nad poziom morza, na sam szczyt góry Fløyen, w zaledwie osiem minut.
Okolice Bergen to również raj dla narciarzy. Położony około niedaleko miasta kurort Voss zachęca stokami o różnym poziomie trudności, które zaspokoją potrzeby każdego amatora śnieżnego szaleństwa. Miłośnicy pieszych wędrówek powinni natomiast udać się do resortu Eikedalen.

Laponia (Finlandia)
Nie może dziwić, że region, w którym mieszka Święty Mikołaj, znalazł się w pierwszej piątce wymarzonych celów zimowej podróży mieszkańców Europy. Laponia, położona w północnej Finlandii – na kole podbiegunowym, oferuje odwiedzającym niepowtarzalną atmosferę. Ciągnące się kilometrami lasy, drewniane chaty, cisza i spokój – można tu poczuć się jak w bajce.
W Laponii atrakcje dla siebie znajdą amatorzy praktycznie każdego rodzaju wypoczynku – miłośnicy sportów zimowych, osoby chcące podziwiać zorzę polarną, a także turyści nastawieni na zwiedzanie. W Muzeum Nauki Arktikum poznają oni kulturę i historię północy, dowiedzą się wiele o tutejszej przyrodzie.

Quebec (Kanada)
Dla tych, którym nie straszna mroźna, kanadyjska zima, Quebec to idealny cel podróży. Odwiedzający miasto w lutym będą mieli okazję zobaczyć zimowy karnawał. W ramach tego wydarzenia co roku odbywają się bale maskowe, pokazy śnieżnych rzeźb, zawody sportowe, bankiety pod gołym niebem oraz parady.
W okolicach miasta znajdują się cztery ośrodki narciarsko – snowboardowe, do których z całym sprzętem i bagażem najwygodniej dotrzemy autem. Słynący ze znakomitych spa Quebec ma też ofertę dla turystów, którzy chcą zaznać odrobiny relaksu. Odwiedzając to miasto, nie można również zapomnieć o spróbowaniu kanadyjskiego przysmaku – cukierków z syropu klonowego.

Phuket (Tajlandia)
Największa tajska wyspa, słynąca z rajskich plaż, przyciąga wielu turystów, którzy chcą skorzystać ze słonecznej pogody zimą. Osoby szukające nieco mniej uczęszczanych miejsc, mogą wyruszyć w przejażdżkę po wyspie i zboczyć nieco z głównych tras.
Miłośnicy historii powinni odwiedzić centrum stolicy wyspy, która nosi tę samą nazwę. Znajduje się w niej wiele starych domów, muzeów, sklepików oraz restauracji.
Aby dotrzeć do najpiękniejszych plaż warto udać się samochodem na północną część wyspy, gdzie znajduje się „bananowa plaża”, otoczona palmami. Z drugiej strony, na południu można znaleźć plażę Ya Nui, słynącą z nurkowania.
Aby podziwiać lokalną kulturę, warto zagubić się w uliczkach miasta Phuket, gdzie znajdziemy murale, które pojawiają się na wielu budynkach.

Wiedeń (Austria)
W poszukiwaniu świątecznej atmosfery warto wybrać się do Wiednia. Od połowy listopada działa tu aż 20 bożonarodzeniowych jarmarków. Znaleźć na nich można wszystko, czego dusza zapragnie o tej porze roku – od świątecznych przysmaków, dzieł sztuki aż po wyroby rzemieślnicze.
Wiedeń to również stolica walca. Jego miłośnicy mają tu do wyboru ponad 400 balów. W mieście znajdziemy również wiele wspaniałych pałaców i muzeów. Podczas wizyty w Wiedniu nie sposób nie odwiedzić Katedry św. Szczepana. Imponujący, gotycki kościół został wzniesiony w dwunastym wieku.
Lotnisko pod Wiedniem znajduje się nieco ponad 20 kilometrów od centrum. Osoby, które wolą być niezależne i nie chcą czekać na autobus lub pociąg, mogą dostać się do miasta wynajętym samochodem. Auto ułatwi również zwiedzanie wiedeńskich gospód oraz malowniczych miejscowości na obrzeżach miasta.

źródło: Weber Shandwick

Portrait of exuberant friends jumping in snowy field
Portrait of exuberant friends jumping in snowy field

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 04/01/2019 22:31

    CytujSkomentuj

    Bardzo lubię Wiedeń. Ma według mnie klimat nie do powtórzenia w innych zakątkach świata. Lubię go i od strony wymienionych tu zabytków, ale też od strony bardziej turystycznej oraz kulinarnej ;) a w Bergen byłam ponad 30 lat temu i jestem ciekawa co tam się pozmieniało.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.