OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dokładna nazwa Katedry to Duomo Santa Maria Nascente di Milano, czyli Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
Monika Mista
18/08/2011

Turysta w Mediolanie

Do Mediolanu przybywają turyści z całego świata nie tylko na zakupy. Architektura miasta sprawia, że nie mamy wątpliwości, iż jesteśmy w prawdziwym włoskim miasteczku. Zimne mury budowli, rzeźby i posągi, stare tramwaje – to właśnie klimat światowej stolicy mody. A do tego w Milano wszędzie czuć zapach unoszącej się kawy, ciepłych bułeczek i pizzy, a co kilka kroków widać wijące się kolejki do lodów „na łopatki”

Pierwsze kroki…

Zazwyczaj swoje pierwsze kroki każdy turysta robi w okolicach dworca kolejowego Milano Centrale, który jest zaliczany do największych dworców w Europie. To monumentalna budowla z zewnątrz wsparta na wysokich kolumnach, udekorowana licznymi rzeźbami z betonu, która  architektonicznie nawiązuje do rzymskiego budownictwa. Wnętrza z marmuru sprawiają, że zawsze można tam liczyć na przyjemny chłód. Przed głównym wejściem znajduje się również ogromny deptak, na którym odbywają się tematyczne targowiska.

Obowiązkowo…

Kolejny  i najważniejszy punt programu to Katedra Mediolańska na Placu Duomo – kilkadziesiąt razy bardziej monumentalna niż dworzec. Zwiedzanie wnętrz kościoła, z największym na świecie zegarem słonecznym, jest bezpłatne. Dla turystów jednak główną atrakcją jest wejście na dach katedry, gdzie można swobodnie się przemieszczać wyznaczonymi przejściami lub nawet opalać się na samym szczycie. Katedra powstawała przez kilka wieków(od XIV do XIX), ostatnie prace trwają jeszcze na wysokościach przy wykańczaniu wieży.

Robi wrażenie…

Niedaleko od katedry znajduje się kolejna atrakcja Mediolanu, zarówno pod względem architektonicznym, jak i ogólnego wrażenia. To otwarty pasaż handlowy oraz  kawiarniany nazwany Galerią Wiktora Emanuela II – pierwszego króla zjednoczonych Włoch. To miejsce, które zarówno w dzień jak i w nocy robi niesamowite wrażenie na odwiedzających – wysokie przeszklone sklepienia połączone kopułą, mozaikowa podłoga, a także ekskluzywne pawilony, które należą do najdroższych marek na świecie m.in.: Louis Vuitton, Prada, Gucci. Bardzo charakterystyczne miejsce w jednym z korytarzy pasażu, to kolorowy byk z mozaiki. Gromadzą się tam turyści, stają na genitaliach zwierzęcia i wykonują potrójny obrót na jednej nodze. Oczywiście, to na szczęście.

Odrobina ukulturalnienia…

Tuż obok Galerii Wiktora Emanuela, właściwie wychodząc jednym z jej korytarzy znajduje się pomnik Leonarda da Vinci. A to znaczy, że naprzeciw niego należy wypatrywać jednego z najsłynniejszych teatrów na świecie – La Scala, który może pomieścić 3600 osób. Budynek teatru jest bardzo niepozorny, dlatego właśnie należy go szukać wzrokiem. Natomiast wnętrze – oszałamiająco piękne. Turyści mogą z balkonów obserwować scenę główną, widownię i loże rozciągające się na wysokość i szerokość kilku pięter. Przy odrobinie szczęścia można także trafić na moment budowania i przygotowywania sceny głównej do występu.

Refleksyjnie…

W Mediolanie bardzo szczególnym miejscem jest cmentarzpełen niezwykłych grobowców. Wejście oraz zabudowa wprowadzająca to ogromne rodzinne pomniki o nietypowych kształtach, pokryte złotem lub ozdobione płaskorzeźbami. Przechodząc w głąb – dalsza część grobowców – przeszklonych lub murowanych, z ołtarzykami pełnymi zdjęć bliskich. Wśród nich największe to „Wieża Babel” i „Ostatnia Wieczerza”. Pozostałą przestrzeń cmentarza wypełniają groby pełne niesamowitych figur – aniołów, świętych oraz niesamowitych postaci ze „świata żywych i umarłych”. Wszystko znajduje się w parku zacienionym drzewami, przez co potrzeba refleksji i chwilowego wyciszenia jest naturalna dla każdego odwiedzającego.

Chill out w mieście

Cudowny jest w Mediolanie odpoczynek nawet w mieście. Wystarczy iść do Parku Sempione, w którym dzieje się dosłownie wszystko – można biegać,  jeździć na rowerze, wyjść z psem i wypuścić go na specjalnie wyznaczonym do biegania trawniku. Można też opalać się, piknikować,koncertować, kąpać w „sadzawce”, pograć w kosza lub w inne gry zespołowe, spacerować  z dzieciakami i robić wiele innych rzeczy, które tylko przyjdą nam do głowy. Przy okazji można wstąpić do Zamku Sforzów, który jest integralną częścią parku.Oprócz Parku Sempione, w mieście jest jeszcze kilka innych – mniejszych, ale także z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Wycieczka za miasto…

Mediolan jest, jak wiadomo, miastem bez dostępu do morza i plaży, ale wystarczy półgodzinna przejażdżka za miasto, aby znaleźć azyl. Mowa o wyprawie nad jezioro Como i rejsie wzdłuż przepięknych posiadłości światowych gwiazd, m.in.: Geaorga Clooneya, Madonny i Brada Pitta. Warto także udać się  do innych pobliskich  miejscowości , położonych w górach, ponieważ jest tam niezwykle malowniczo (np. Bergamo). Wycieczka nad morze jest równie osiągalna jak nad jezioro – 2godziny jazdy pociągiem i docieramy do nadmorskich miejscowości: Genova, Rapallo lub Savona.                   

Na zakupy…

Turysta w Mediolanie ma także w planie zakupy, lub ewentualnie obejrzenie przepięknych witryn sklepowych.A jest na co po patrzeć. Zwłaszcza, gdy udamy się na złączenie kilku ulic nazwane „Kwadratem mody” – tam znajdują się butiki najbardziej znanych projektantów na świecie. Lecz pomimo tego, że miasto uchodzi za jedną ze światowych stolic mody, na ulicach brak przerysowanych form i intensywnych kolorów – mediolańskie „street fashion” jest właściwie niedostrzegalne. Miasto wręcz zadziwia normalnością w tej dziedzinie. Jedyny charakterystyczny modowy akcent to Louis Vuitton. Bez przesady można powiedzieć, że co druga napotkana osoba ma przy sobie torbę, torebkę, portfel lub inne akcesoria tej marki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.