Mia
Mia
07/11/2011

Kopernik była kobietą!

To będzie bardzo feministyczny tekst, zatem, co wrażliwsze czytelniczki i czytelników uprasza się o jego pominięcie. Choć autorka do feministek się nie zalicza, nie oznacza to, że na pewne kwestie nie zwraca uwagi. Zwłaszcza, jeśli są one tak widoczne, jak na przykład „płeć pracy”. Bo praca i kariera w naszym kraju, niestety nadal mają płeć. Niestety, głównie męską

***

„Zespół archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z Juliuszem Machulskim dokonał sensacyjnego odkrycia! Po wieloletnich badaniach są niezbite dowody na to, że Kopernik była kobietą!

Grupa naukowców UJ pod przewodnictwem prof. dr hab. Jana Chochorowskiego ogłosiła, że śmiała teza, postawiona wiele lat temu przez twórców filmu „Seksmisja”, jest prawdziwa. Wielki reformator i odkrywca, znany od wieków całemu światu jako Mikołaj Kopernik, to w rzeczywistości kobieta! – Przebadaliśmy wszelkie dostępne nam z tego okresu dokumenty, badania prowadziliśmy w miejscach gdzie Kopernik żyła i pracowała. Nie mamy żadnych wątpliwości, że była kobietą! – twierdzi prof. Chochorowski.

Na konferencji zaprezentowano odnalezione przed miesiącem pamiętniki Kopernik, w których wyznaje, dlaczego ukrywała przez całe życie swoją prawdziwą twarz. – Czasy, w których żyła nasza genialna rodaczka nie były okresem sprzyjającym zawodowemu rozwojowi kobiet. Zupełnie nie dziwi mnie, że Kopernik wybrała karierę, poświęcając życie osobiste – twierdzi Juliusz Machulski, reżyser filmowy i archeolog z zamiłowania. To on kilka lat temu nakłonił prof. Chochorowskiego do zbadania tej sprawy, odważnie prezentując swoje podejrzenia w „Seksmisji”.

Odkrycie profesora UJ wywołało natychmiastową reakcję ze strony świata polityki. Przedstawiciele opozycji na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu, zwołanym zaraz po ogłoszeniu odkrycia, zapowiedzieli wniosek o natychmiastowe powołanie Komisji Śledczej ds. „afery Kopernik”. Opozycja twierdzi, że prawda o Kopernik znana była władzom PRL od wielu lat, ale z polecenia zwierzchników z Moskwy, skrzętnie ją ukrywano. Juliusz Machulski zaś od dawna był szpiegiem Związku Radzieckiego i powinien za to odpowiedzieć. Reżyser odpiera zarzuty, mówiąc, że nigdy nie był agentem. Zapowiada też, że wraz z historykami UJ zamierza udowodnić prawdziwość kolejnych dwóch kontrowersyjnych twierdzeń sprzed kilkunastu lat, a mianowicie, że niejakie Einstein i Skłodowska – Curie też były kobietami.”

***

 

Wyobraźcie sobie, drogie czytelniczki, takie oto odkrycie. W czasach, kiedy żył (bądź żyła – w sumie, po „Seksmisji” stuprocentowej pewności nie ma nikt) Kopernik, kobiety raczej nie zabierały się za „poważne sprawy”. Były zbyt głupie, zbyt lekkomyślne, pozbawione wyobraźni i niezdolne do abstrakcyjnego myślenia. A nawet, jeśli takie nie były, za takie je uważano. Zabawne, że przez pół tysiąclecia w sumie niewiele się zmieniło. Gdyby Kopernik (w wersji męskiej) żył dziś i umiał zrobić użytek ze swoich zdolności, pracowałby zapewne w jakiejś prężnie rozwijającej się firmie, jako szef działu badań i analiz. Zarabiając przyzwoite pieniądze.

Gdyby Kopernik była kobietą, być może zajmowałaby takie same stanowisko, jak Pan Kopernik, tyle, że za pensję o 1/3 niższą, niż on. Jaki z tego wniosek? Kopernik doskonale wiedziała, co robi i gdyby przyszło jej egzystować w dzisiejszych czasach, nie jestem taka pewna, że nie ukryłaby swojej płci po raz drugi. Ponieważ, odkładając wszelkie żarty i dowcipy na bok, w Polsce bycie kobietą z zawodowego i finansowego punktu widzenia po prostu się nie opłaca.

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. Luiza 10/11/2011 12:27

  CytujSkomentuj

  zabawne, ale wcale nie jest mi do śmiechu, kiedy tak się nad tym zastanowię – kobiety nadal są na rynku pracy dyskryminowane – i to już nie jest żart – w żaden sposób! tylko – gdzie jest wyjście z tej sytuacji?

 2. Tag 03/06/2018 11:13

  CytujSkomentuj

  Piszę to,bo to chyba ważne i wypada mi własnie pod tym artykułem napisać,bo jak już ktoś napisał jest feministyczny.Wiele feministek[nic do nich nie mam],ale mają poglądy o,których napiszę.

  PIS robi niektóre rzeczy dobrze na przykład zakaz aborcji i eutanazji.Płód ma już zapisany kod genetyczny człowieka,to tak jak dziecko nie przypomina faceta tak jak zarodek nie przypomina dziecka to już dziecko{kod genetyczny,wynika to z biologii}.Jeśli cię nie przekonałam to nie mów mi że aborcja po około bodajże 6 tygodniu gdy u DZIECKA zaczynają się zmiany w mózgu zaczyna potem czuć więc,gdy dziecko wykonuje ruch rączką przed tym jak doktor rozerwie go,czuje jak normalny człowiek bo nim jest.Chore dzieci to też ludzie,więc zamiast zabijać dziecko na przykład z zespołem downa można je oddać do adopcji tak samo jak dziecko zgwałconej kobiety[dziecko nie jest niczemu winne].Nawet młoda matka,gdy usunie,może popaść w ogromną depresje[choroba poaborcyjna itp],gdy uświadomi sobie co zrobiła,że nie dała dziecku[nawet choremu lub nie] szansy[że urodzi się zdrowe lub wyzdrowieje}.PISZĘ TO,BO MI PO PO PROSTU PRZYKRO JEST TYCH DZIECI. TROSKA O ŻYCIE,KAŻĘ KATOLIKOM TO ROBIĆ.
  MAM NADZIEJĘ,że jeśli ktoś znajdzie się w takiej sytuacji to przemyśli to,że dziecko TEŻ CZUJĘ I JEST CZŁOWIEKIEM.

  -EUTANAZJA: O EUTANAZJI NIE WSPOMINAJĄC,BO NAWET JEŚLI KTOŚ CHCE UMRZEĆ TO JEST TO SAMOBÓJSTWO JUŻ NIE MÓWIĄC O TY,KIEDY KTOŚ MU PODA LEK[zabójstwo].

  Ja nie jestem całkowicie za Pis-em,ale nie można pozwolić na to co proponują ,,bardzo nowocześni” ludzie.

 3. Olka 04/07/2021 15:50

  CytujSkomentuj

  Nie rozumiem dlaczego użytkowniczka @Tag pisze pod artykułem, którego głównym tematem jest Kopernik, o aborcji i eutanazji… Niektórzy nie mają serio w życiu co robić chyba. Ja za to proponuję żeby każdy myślał za siebie i robił jak jemu sumienie podpowiada, peace and love ✌

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.