akcja-menstruacja1
Redakcja
03/09/2022

Akcja Menstruacja – jak pomaga, jak pomóc?

Akcja Menstruacja pomaga osobom menstruującym już od ponad dwóch lat. Dzięki nim do szkół i osób potrzebujących docierają środki higieny osobistej. Teraz, oprócz środków menstruacyjnych, zamierzają zapewnić osobom uczącym się w szkołach solidną edukację seksualną i menstruacyjną.

Rok szkolny właśnie się zaczyna, dlatego przypominamy o najnowszym projekcie Akcji Menstruacji, Okresowej Rewolucji w szkołach. Aktywistki i aktywiści z Akcji Menstruacji starają się walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i okresowym tabu.

- Według badań przeprowadzonych przez firmę P&G 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Takie sytuacje mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie ich życiowych celów – mówi Julia Kaffka z Akcji Menstruacji.

Akcja Menstruacja

W skali świata problem przybiera gigantyczne rozmiary. UNICEF szacuje, że problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy już 500 mln dziewcząt, nie tylko w krajach ubogich. Nie otrzymują odpowiedniej edukacji i środków higienicznych w znacznej mierze z powodu społecznego tabu, a w niektórych krajach są wręcz winione za miesiączkowanie.

Organizatorzy i organizatorki mają świadomość, że dostęp do środków menstruacyjnych i wiedza na temat cyklu miesiączkowego zwiększają komfort fizyczny i psychiczny wszystkich miesiączkujących osób. Dlatego głównym celem ich projektów jest zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego oraz stygmatyzacji  okresu w debacie publicznej, a także promocja zdrowia i edukacji menstruacyjnej.

W tym roku szkolnym Akcja Menstruacja zamierza dostarczyć do przynajmniej 500 szkół nie tylko podpaski i tampony, ale także edukację na najwyższym poziomie! Chcesz ją wesprzeć? Zachęcamy!

akcja-menstruacja1
akcja-menstruacja1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.