smutny
Michal Karas
22/11/2017

Czy genetyka wyjaśni rozwody?

Dzieci rozwodników częściej same się rozwodzą w dorosłym życiu. Nie jest to wielkie odkrycie, ale nowe badanie naukowców z USA i Szwecji sugeruje, że geny mogą być głównym wytłumaczeniem takiej sytuacji…

Tak, Uniwersytet Lund i Virginia Commonwealth University występują z zaskakującą tezą na łamach „Psychological Science” na podstawie analizy danych osobowych Szwedów. Dotąd przyjęło się uważać skłonność do rozwodu za powodowaną psychologicznie: dzieci widzą niepowodzenia swoich rodziców i same powielają je w swoim życiu. Teraz może się okazać, że rozwód możemy mieć wpisany w kod genetyczny, przynajmniej częściowo.

– Próbowaliśmy dać odpowiedź na podstawowe pytanie: dlaczego rozwód jest przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinach – tłumaczy dr Jessica Salvatore z VCU. – W tym celu sprawdzaliśmy dane ze szwedzkich narodowych spisów ludności i uważamy, że są spójne dowody na przekazywanie rozwodu genetycznie – zauważa badaczka.

Kluczowy zdaniem badaczy jest fakt, że dzieci adoptowane miały podobną historię matrymonialną nie do rodziców adopcyjnych, a do biologicznych, od których nie mogły czerpać wzorców poprzez wspólne życie. Nie ma więc mowy, by rozwód wziął się u nich „z domu”.

– Dotąd większość wiedzy naukowej sugeruje, że dorastanie w rozbitej rodzinie osłabia umiejętności interpersonalne i determinację potomstwa do tworzenia silnego małżeństwa. Dlatego, gdy terapeuta dowiadywał się o rozwodzie w historii rodziny, zalecał dotąd wzmacnianie właśnie umiejętności interpersonalnych. […] Jeśli jednak geny mają główne znaczenie, takie podejście okazuje się nieskuteczne w pracy z parami przechodzącymi przez problemy – wyjaśnia dr Salvatore.

Źródło: Psychological Science

smutny
smutny

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.