starsza-para-1a
Julia Nieznalska
18/05/2022

Dłuższe życie seksualne niesie korzyści

Aktywność seksualna to istotny element relacji intymnych , jednak ma tendencję do spadku z wiekiem partnerów. Jednak, pomimo udowodnionego spadku w częstotliwości stosunków, dla wielu starszych osób seks pozostaje ważną częścią życia.

Panuje błędne przekonanie, że wraz z procesem starzenia ludzie tracą zainteresowanie seksem i możliwości jego uprawiania. Jednak, jak pokazują badania z Wielkiej Brytanii, wcale tak nie jest.

W brytyjskim sondażu aż 85% mężczyzn w wieku 60-69 jest aktywnych seksualnie, podobnie jak 60% w przedziale 70-79 lat, a także 32% w wieku 80 i więcej lat. U kobiet liczby są niższe z wiekiem, a jednak badania dowodzą, że kobiety również pragną zachować aktywność seksualną niezależnie od wieku. Analizy w USA wskazują na podobne wyniki jak te brytyjskie.

Fakt, że tak wiele osób wciąż uprawia seks, jest dobrą wiadomością, bowiem nasze najnowsze badanie wskazuje, że im mniej seksu uprawiamy na stare lata, tym większe mamy problemy ze zdrowiem umysłowym i fizycznym.

Wciąż mieć to coś

W naszej analizie przyjrzeliśmy się życiu seksualnemu 2577 mężczyzn i 3195 kobiet, wszyscy w wieku powyżej 50 lat. Pytaliśmy, czy doświadczyli w ostatnim roku spadek w poziomie popędu seksualnego, częstotliwości stosunków, a także w możliwości osiągania erekcji (mężczyźni) oraz osiągania orgazmu (kobiety).

Wykazaliśmy, że mężczyźni zgłaszający spadek popędu seksualnego stawali przed wyższym ryzykiem rozwoju nowotworów czy innych chronicznych chorób, które uderzają w codzienne funkcjonowanie. U obu płci odnotowany spadek częstotliwości odbywania stosunków wiązał się z widocznym spadkiem ogólnego zdrowia. Z kolei mężczyźni mający problemy z erekcją byli bardziej narażeni na raka i choroby układu krwionośnego. Trzeba jednak pamiętać, że pogorszenie życia seksualnego nie musi być przyczyną, może być związane z rozwojem niezdiagnozowanych jeszcze chorób.

Wskazaliśmy również, że starsze osoby uprawiające seks mają wyższy poziom zadowolenia z życia. Z kolei ci obserwujący u siebie pogorszenie życia seksualnego mieli również niższą ocenę samopoczucia od aktywniejszych rówieśników. Mężczyźni pozostający dłużej aktywni seksualnie zachowywali lepsze umiejętności poznawcze od od tych nieaktywnych.

Hormony dobrostanu

Nie jest tajemnicą, że seks powoduje tzw. dobrostan. Ma to głównie związek z tym, że podczas seksu wydzielają się endorfiny, dzięki którym czujemy się lepiej. Nie wpływa to jednak wyłącznie na nasz stan psychiczny, bowiem wyższy poziom endorfin jest związany z wyższym stopniem aktywności systemu odpornościowego, co z kolei może obniżać ryzyko raka czy chorób serca.

Inne badania wskazują również, że osoby zaangażowane seksualnie mają tendencję do zachowywania bliższej relacji z partnerem. A to sprzyja lepszemu zdrowiu psychicznemu.

Należy też pamiętać, że seks jest formą aktywności fizycznej – często wykonywaną ze średnią intensywnością – która spala ok. 4 kalorie na minutę. Każda forma ćwiczeń przynosi korzyści dla zdrowia i seks nie jest tu wyjątkiem. Dlatego zdecydowanie możliwe jest, że regularna aktywność seksualna przyniesie i fizyczne, i mentalne korzyści.

Próbowanie nowych pozycji

Oczywiście seks nie jest jedynym czynnikiem, który może podnieść jakość życia w starszym wieku. Jednak nasze badania pokazują, że seniorzy nie tracą pożądania i należy zachęcać ich do aktywnego życia seksualnego. Naprawdę jest możliwe, że regularne i bezproblemowe życie seksualne może prowadzić do lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Jednak starsze osoby nie mają zwykle dostępu do informacji, które zachęcałyby ich do eksplorowania nowych form życia seksualnego. Nierzadko jest też tak, że nawet lekarze chowają w tej kwestii głowy w piasek, nie chcąc o seksie z seniorami rozmawiać.

Tymczasem może okazać się, że taka rozmowa zachwieje normami i oczekiwaniami związanymi z seksem. Według naszych badań byłoby to pożądane w celu zapewnienia wszystkim bardziej spełnionego i zdrowszego życia nawet w bardzo zaawansowanym wieku.

Autorzy: dr Daragh McDermott, Sarah Jackson, Lee Smith – Anglia Ruskin University / University College London. Tekst przedrukowany na licencji creative commons. Oryginał dostępny na The Conversation

starsza-para-1a
starsza-para-1a

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Zosia_zosia 03/11/2020 00:57

    CytujSkomentuj

    Ogólnie, udane życie seksualne niesie ze sobą dużo korzyści, oksytocyna, endorfinki no i spalanie kalorii w przyjemniejszy spośób niż na siłowni ;) Same plusy!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.