rozchełstana
Redakcja
25/07/2019

Higiena po stosunku a zakażenia

Możesz uważać, że partner lub partnerka jest najczystszą osobą świata. Możesz nawet używać wibratora zamiast żywego partnera, a wciąż jesteś narażona na zakażenia. Jak prawidłowo dbać o higienę intymną po stosunku?

Stosunkowo często spotykamy się z opinią, że infekcje przenoszone drogą płciową można zmyć, szorując genitalia z zewnątrz lub myjąc je delikatniej w środku. To jednak mit. Prysznic z letniej wody nie zaszkodzi, ale detergenty – w tym substancje zawarte w mydle – mogą. To swego rodzaju ironia, ponieważ czasami odruchowo właśnie po to sięgamy, chcąc „zmyć” z siebie pozostałości stosunku.

Szczególnie przeciwskuteczne mogą okazać się wlewki dopochwowe, bowiem zaburzają równowagę bakteryjną, która pozwala zachować zdrowie. Taki zabieg pozbawia pochwę bakterii, m.in. pałeczek kwasu mlekowego (lactobacillus), które w naturalny sposób powstrzymują namnażanie zarazków. Chcąc więc umyć narządy intymne można jeszcze zwiększyć ryzyko infekcji.

Nie ma natomiast aż takiego znaczenia, z kim uprawiamy seks. Nawet jeśli partner jest obrzezany czy mamy pełne zaufanie do jego higieny intymnej, to i tak najskuteczniejszą obroną przed zakażeniem jest używanie prezerwatywy w trakcie stosunku.

Jeśli zaś korzystamy z wibratora, zdecydowanie powinien on być wcześniej zdezynfekowany, np. mydłem antybakteryjnym, a następnie opłukany wodą. Nie bezpośrednio przed użyciem, lecz na tyle wcześnie, by zdążył wyschnąć.

Najważniejsze może jednak okazać się wypróżnienie w ciągu kwadransa od stosunku. Ponieważ u kobiet cewka moczowa znajduje się bardzo blisko pęcherza, stosunek penetracyjny wystawia pęcherz na możliwe zakażenie. Stąd właśnie oddanie moczu może okazać się najskuteczniejszą bronią w walce z zakażeniem dróg moczowych.

Na podstawie porad ginekolożki Barb DePree

rozchełstana
rozchełstana

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 26/07/2019 19:03

    CytujSkomentuj

    To prawda niestety. Łatwo się zarazić niby taką drobnostką. Ja ogólnie miewam skłonności do zapalenia pęcherza, łatwo się przeziębiam więc dbam o zdrowie na każdym polu. No i dużo witaminy C zażywam.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.