fot. 123
Mężczyźni częściej uprawiający seks, mają lepsze plminik / fot. 123
magda
20/10/2011

Im więcej, tym lepiej?

Australijscy naukowcy dowiedli, że seks korzystnie wpływa na jakość plemników i na płodność – donosi serwis internetowy EurekAlert

Codzienne uprawianie seksu w tygodniu poprzedzającym jajeczkowanie poprawia jakość plemników zmniejszając rozmiary uszkodzeń w ich DNA. Do tej pory zdania na temat tego, czy przy próbach poczęcia dziecka należy wstrzymać się przed intensywnym życiem seksualnym tuż przed jajeczkowaniem, czy wręcz przeciwnie, były podzielone.

- Wiedzieliśmy tylko, że stosunek płciowy w dzień owulacji daje największe szanse na zajście w ciążę, ale nie było jasne co powinni robić mężczyźni w okresie poprzedzającym jajeczkowanie czy pobieranie komórek jajowych do zapłodnienia in vitro – komentuje prowadzący badania dr David Greening, położnik i ginekolog z centrum leczenia niepłodności Sydney IVF w Wollongong w Australii.

Badacz sądził, że częsty wytrysk w tym okresie może zmniejszać uszkodzenia DNA w plemnikach, a zarazem utrzymywać liczebność tych komórek na prawidłowym poziomie nie zmniejszającym płodności. Jego zespół więc zbadał blisko 120 mężczyzn. Panowie mieli postarać się o wytrysk codziennie przez tydzień. Po tygodniu okazało się, że u 81 proc. panów odsetek plemników z uszkodzonym DNA zmniejszył się o 12 proc. i tylko u 19 proc. – wzrósł o 10 proc.

Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, iż dzięki częstemu wytryskowi, plemniki krócej przebywają w kanalikach wyprowadzających jąder i w najądrzu, i są mniej narażone na działanie wolnych rodników, które je uszkadzają.


źródło: PAP Nauka w Polsce

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.