hipster i szafiarka tańczą
Redakcja
01/03/2018

Jak uchronić się przed zdradą?

Rzadziej zdradzają osoby starsze, zadowolone ze związku, ale niezbyt usatysfakcjonowane życiem seksualnym. W zapobieganiu niewierności pomaga przekierowywanie uwagi i zdolność do dewaluacji potencjalnych partnerów – informuje „Journal of Personality and Social Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Florydy (USA) zidentyfikowali czynniki, które mogą sprzyjać rozpadowi związku lub utrzymaniu długotrwałej relacji. W badaniu skupili się przede wszystkim na okolicznościach prowadzących do zdrady.

Badacze przez 3,5 roku śledzili losy 233 świeżo upieczonych małżeństw, zbierając informacje na temat szczegółów ich związku – poziomu satysfakcji, zaangażowania, przypadków niewierności, itp. Sprawdzali też, jakie procesy umożliwiają powstrzymanie się od zdrady.

Wykazali, że częściej zdradzają osoby młode i mniej zadowolone ze związku. Co ciekawe, częściej zdradzają też partnerzy, którzy są zadowoleni z seksu małżeńskiego, co sugeruje, że pozytywny stosunek do seksu skłania ich do szukania doznań również poza małżeństwem.

Dobrym predyktorem niewierności jest ponadto atrakcyjność. Związek pomiędzy atrakcyjnością a skłonnością do zdrady nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że chętniej zdradzają kobiety, które są mało atrakcyjne, a także mężczyźni, którzy posiadają mniej atrakcyjne żony.

W romanse mogą wdawać się też panowie, którzy mieli w przeszłości bogate życie seksualne oraz panie, które przedtem miały niewielu partnerów i nikłe doświadczenie w tej materii.

Są jednak czynniki, które pomagają powstrzymać się od niewierności. Naukowcy doszli do wniosku, że ludzie, którzy potrafią odwracać uwagę od pociągających osób i umniejszać atrakcyjność potencjalnych partnerów seksualnych, są mniej skłonni do zdrady.

Chociaż reakcje te – odwracanie uwagi i dewaluacja potencjalnych partnerów – zachodzą automatycznie, specjaliści przekonują, że do pewnego stopnia można je wyćwiczyć.

– Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych wzrosła możliwość dostępu do potencjalnych partnerów, dlatego zrozumienie, w jaki sposób ludzie unikają tego typu pokus może być w kontekście zrozumienia istoty relacji ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślają badacze.

Obecnie odsetek rozwodów na terenie Stanów Zjednoczonych sięga 40-50 procent. Przyczyną rozpadu małżeństw jest przeważnie niewierność jednego z partnerów.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

hipster i szafiarka tańczą
hipster i szafiarka tańczą

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Zuzka 16/05/2018 07:24

    CytujSkomentuj

    No tak, mają za mało seksu to zdradzają, mają dobre i udane życie w sypialni, też zdradzają… I weź to zrozum motywy faceta. Swoją drogą, te wszystkie zdrady i rozpady małżeństw biorą się chyba z lenistwa, bo żeby czuć się dobrze w związku i nie szukać szczęścia na około, to jednak się trzeba trochę postarać. A komu się dziś chce?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.