seks1_ikona_123_21
karolina
19/11/2014

Kiedy kobiety ryzykują?

Podejmowanie ryzykownych działań przez kobiety w dużej mierze zależy od fazy cyklu menstruacyjnego i zmieniającego się wówczas poziomu hormonów. Dotychczas zależności tej nie zbadano jednak dokładnie, po raz pierwszy chce to zrobić dr Szymon Wichary z SWPS

„Popularny pogląd, że kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka niż mężczyźni, znajduje potwierdzenie w badaniach. Trzeba jednak pamiętać, że większość badań nad podejmowaniem ryzyka przeprowadzono na mężczyznach i rzadko uwzględniają one specyfikę kobiet. Zazwyczaj nie bierze się w nich pod uwagę czynników takich jak faza cyklu menstruacyjnego. Przypuszczamy, że skłonność do podejmowania ryzyka jest związana w dużej mierze ze zmieniającym się wraz z cyklem, poziomem hormonów” – powiedział PAP dr Szymon Wichary z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Do tej pory przeprowadzono zaledwie dwa badania na temat skłonności do podejmowania ryzyka kobiet w zależności od cyklu menstruacyjnego. Ich wyniki są jednak sprzeczne z intuicją. Stwierdzono, że kobiety w czasie owulacji są mniej skłonne do ryzykowania. „Z punktu widzenia hormonalnego jest to jednak trochę dziwne, bo wtedy podwyższa się poziom estrogenu i wiadomo, że kobiety są wtedy bardziej otwarte na kontakty seksualne z mężczyznami” – opisuje rozmówca PAP.

„Będziemy badać poziom hormonów płciowych podczas całego cyklu menstruacyjnego. Kobiety, które wezmą udział w badaniu, będą codziennie oddawały próbkę śliny, co pozwoli na określenie ich poziomu hormonów każdego dnia. Mężczyźni zrobią to tylko osiem razy w ciągu miesiąca. Oprócz tego, uczestnicy codziennie będą wykonywali zadania komputerowe, które pozwolą nam przewidzieć, jak będą się zachowywali w realnym życiu” – opisał autor badania.

Sytuacje, do których będą musieli się odnieść w takiej komputerowej grze są związane z zachowaniami ryzykownymi w codziennym życiu np. z hazardem, przygodnym seksem, używaniem alkoholu i narkotyków, skłonnością do kradzieży, a u dzieci np. ze skłonnością do przechodzenia na czerwonym świetle. Zastosowanie takich prostych zadań pozwoli badaczom na ilościowe określenie skłonności do podejmowania ryzyka. W badaniu weźmie udział 240 osób, po 120 kobiet i mężczyzn między 25. a 35. rokiem życia. Nie mogą być one obarczone hormonalnymi chorobami, kobiety nie mogą być w ciąży, ani karmić piersią, czy zażywać środków antykoncepcyjnych.

„Poznanie tych mechanizmów może pomóc w opracowaniu programów doradczych, związanych z podejściem do ryzyka. Nie mówię, że będziemy mogli manipulować podejściem do ryzyka poprzez wstrzykiwanie dawki hormonów. Jednak strategie doradcze przygotowane dla kobiet mogą pomóc im uczyć się podejmowania ryzyka, a mężczyzn oduczać podejmowania ryzyka w niepotrzebnych sytuacjach” – wyjaśnia dr Wichary.

PAP – Nauka w Polsce

seks1_ikona_123_21
seks1_ikona_123_21

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.