kobieta123
karolina
05/05/2011

Kiedy miesiączka boli

Bolesne miesiączki nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiet, mogą również zwiastować endometriozę, chorobę związaną z występowaniem nabłonka typowego dla macicy w innych miejscach organizmu – informuje pismo „Fertility and Sterility”

Endometrioza jest chorobą, która polega na rozroście błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą tego organu. Często tkanka ta pojawia się na jajnikach i jajowodach. Podobnie, jak w przypadku endometrium ulega ona zmianom podczas cyklu miesiączkowego, co z kolei powoduje bardzo silne bóle podczas miesiączki. W niektórych przypadkach endometrioza może prowadzić do problemów z płodnością. Wiele kobiet dowiaduje się o chorobie dopiero po latach. Objawy mogą bowiem przypominać te, które towarzyszą torbielowatości jajników, zapaleniu górnego odcinka dróg rodnych lub czasami zespołowi jelita drażliwego.

Francuscy naukowcy przeprowadzili badania wśród 229 kobiet, które przeszły operację z powodu endometriozy i ustalili, że panie, u których wystąpiła najbardziej zaawansowana postać choroby (43 proc.), częściej niż inne miały w młodości bardzo bolesne miesiączki. W momencie zabiegu badane miały średnio 32 lata.

Grupa z bardzo rozległą endometriozą czterokrotnie częściej – niż kobiety z łagodniejszą postacią choroby przed 18 rokiem życia – stosowała tabletki antykoncepcyjne, aby niwelować bóle menstruacyjne. Ponadto panie z tej grupy 70 proc. częściej przyznawały, że jako nastolatki były nieobecne na lekcjach z powodu objawów miesiączkowych.

źródło: PAP Nauka w Polsce

kobieta123
kobieta123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.