ikona1234kobieta6
Edyta Nowicka
24/08/2016

Kobiece problemy z jamą ustną

Zdrowie jamy ustnej na pozór w ogóle nie łączy się z kobiecymi problemami. Teoretycznie, bo w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że ból zębów zależy jest od miesiączki, a a dziąsła mogą mieć wpływ na płodność

Kobieta z pewnością jest bardziej wrażliwa niż mężczyzna, szczególnie w niektórych fazach cyklu miesięcznego. Wtedy znacznie dosadniej odczuwa ona ból. Wynika to przede wszystkim ze zmiany stężenia hormonów we krwi, a dokładniej estrogenów i progesteronu. To one mogą potęgować nieprzyjemne uczucia. Zazwyczaj dzieje się tak podczas miesiączki lub kilka dni przed nią. W tym czasie poziom estrogenów we krwi jest niższy niż we wszystkie inne dni cyklu, a to sprawia, że w naszym organizmie wydzielanych jest tym samym znacznie mniej endorfin, one natomiast dobrze sprawdzają się jako ochrona przed bólem.

Jak te problemy łączą się z jamą ustną? Niektóre panie uważają, że w czasie miesiączki nie warto iść do dentysty. Nie jest to prawdą, jeśli faktycznie odczuwa ona ból zęba czy inny dyskomfort to z pewnością powinna odwiedzić stomatologa. Nie są jedynie wskazane zabiegi związane z wystąpieniem krwawienia. Jeżeli tylko jest taka możliwość to warto z nimi zaczekać do siedmiu dni po zakończeniu miesiączki.

Co więcej, w trakcie trwania ciąży należy iść do stomatologa, aby ten mógł skontrolować czy w naszej jamie ustnej na pewno wszystko jest w porządku. Nieleczone zęby, a także chore dziąsła mogą bowiem sprawić, że płód będzie się rozwijał w sposób nieprawidłowy.

Wiele pań zastanawia się również czy zachodzi jakaś zależność pomiędzy zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych a grzybicą jamy ustnej. Okazuje się, że te specyfiki mogą powodować wspomnianą grzybicę. Podobną moc mają także niektóre leki antydepresyjne czy nasercowe. Stosowanie doustnej antykoncepcji w niektórych przypadkach skutkuje również grzybicą jamy ustnej, która nieleczona może zaatakować cały organizm. Dzieje się tak za sprawą zmian hormonalnych, które rodzą się pod jej wpływem. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na typowe dla grzybicy symptomy. Należy do nich m.in. biały nalot, który pojawia się zazwyczaj na tylnej części języka. Zdarza się, że towarzyszy mu często metaliczny posmak, a także nieprzyjemne pieczenie. Po zauważeniu u siebie takich objawów należy od razu zgłosić się do specjalisty.

Źródło: Guarana PR

ikona1234kobieta6
ikona1234kobieta6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.