2ikona_seks6
Ela Makos
01/03/2016

Komfortowe zbliżenia

Wstydzisz się o tym porozmawiać ze swoim partnerem, nic zatem dziwnego, że nie mówisz o tym także swojemu lekarzowi. Tworząc tematy tabu odbierasz sobie szansę na komfort i bezbolesne stosunki ze swoim partnerem

Problem suchości pochwy nie pojawia się wyłącznie w okresie okołomenopauzalnym. Dotyczy on także młodych kobiet. Zazwyczaj tych, które są po operacji jajników, w czasie ciąży lub karmią piersią. Dolegliwości mogą również wystąpić przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych.

Jak wynika z badań dla 66% kobiet twierdzi, że suchość pochwy jest niezwykle trudnym tematem rozmów. Ponad połowa uważa to z kolei za temat tabu, o którym nie da się właściwie mówić. Kobiety wstydzą się o tym mówić zarówno swojemu lekarzowi, jak i partnerowi. Wszystko to rzutuje na ogólny stan psychiczny i fizyczny pań. Zamknięcie się z własnymi problemami rodzi stres i jeszcze większy dyskomfort, gdyż suchość pochwy bywa bardzo nieprzyjemna.

Przyczyną suchości pochwy jest zazwyczaj niski poziom estrogenów, który przekłada się na strukturę ściany pochwy. Staje się ona wtedy zazwyczaj cieńsza, bardziej sucha i mało elastyczna.

– Wagina staje się bardziej czuła, co może powodować pieczenie i ból podczas stosunku. Czasami dochodzi nawet do krwawienia, gdyż cienką ściankę pochwy łatwo można zranić. Malejąca produkcja żeńskich hormonów płciowych to zupełnie normalny proces, który może jednak powodować poważne dolegliwości i dyskomfort nie tylko podczas stosunku, lecz również w codziennym życiu – mówi specjalista w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej dr med. hab. Petra Stute.

Sposobem na radzenie sobie z problemem może być przede wszystkim terapia, która stanowi dla kobiety nie tylko pomoc fizyczną, ale i psychiczną. Terapia ta musi odnosić się jednak do tego, co wskaże nam lekarz. Wymaga to oczywiście szczerej rozmowy. Od rozmowy z obcym lekarzem już całkiem niedaleko do dyskusji z najbliższą nam osobą. Warto opowiedzieć o swojej dolegliwości także partnerowi. Dzięki temu łatwiej nam będzie podjąć leczenie oraz zmniejszyć stres, który jest także jedną z przyczyn suchości pochwy. Nawet, gdy jest się w okresie menopauzy. Istnieje bowiem mylne przekonanie, że zmiany hormonalne odbierają ochotę na seks. Prawdą jest jednak to, że niezależnie od tych zmian i powziętej terapii warto zachowywać aktywność seksualną.

Źródło: Profile

2ikona_seks6
2ikona_seks6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.