ccmahpadilhamale1
Mózg jest bardziej pociągający niż ciało / fot. Flickr
karolina
21/02/2011

Mózg ma znaczenie

Rozmiary struktury mózgu decydują o bogatym życiu towarzyskim. Ludzie, którzy mają większą część mózgu sterującą emocjami, wiodą bogatsze i bardziej urozmaicone życie towarzyskie, niż osoby z mniejszymi rozmiarami tej struktury – donosi czasopismo „Nature Neuroscience”

To odkrycie naukowców z Bostonu. Przebadali oni 58 zdrowych osób w wieku od 19 do 83 lat. Za pomocą ankiet zebrano informacje na temat liczby znajomych, których posiadają oraz ich przynależności do różnych grup społecznych. Następnie, przy użyciu rezonansu magnetycznego zmierzono im objętość różnych części mózgu, w tym jądra migdałowatego – tej części sterującej emocjami. Jądro migdałowate steruje reakcjami emocjonalnymi, które nie podlegają naszej świadomej kontroli. Należą tu również negatywne emocje, jak złość i strach.

Okazało się, że osoby z większym jądrem migdałowatym miały bardziej rozbudowaną i urozmaiconą sieć kontaktów społecznych. Związek ten był niezależny od wieku i płci badanych.

„Ludzie, podobnie jak inne naczelne, są z natury zwierzętami społecznymi – bawimy się, pracujemy, jemy i walczymy ze sobą. Większe jądro migdałowate mogło nam umożliwić identyfikację, naukę oraz rozpoznawanie sygnałów o charakterze społecznym i emocjonalnym u innych przedstawicieli naszego gatunku, pozwalając na rozwój złożonych strategii współpracy i współzawodnictwa” – napisali autorzy pracy.


Źródło: PAP Nauka w Polsce

ccmahpadilhamale1
ccmahpadilhamale1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.