facetikona
Ela Prochowicz
15/06/2013

Nie chcemy dzieci!

Coraz więcej kobiet w Polsce nigdy nie zostaje matkami – pokazują badania uczonych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

18 proc. – przepytanych przez nich respondentek – nigdy nie chciało mieć dzieci, a 13 proc. nie może mieć potomstwa z przyczyn biologicznych.

Badania zostało przeprowadzone przez pracowników naukowych Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

- O ile wśród kobiet urodzonych w latach 1945-1955 około 8 proc. nigdy nie urodziło dziecka, o tyle wśród kobiet urodzonych w 1965 roku odsetek bezdzietnych wzrósł do 15,5 proc. – informuje rzecznik SGH Marcin Poznań.

Uczeni SGH w przygotowanym badaniu ankietowym pytali, jakie czynniki mogły wpłynąć na decyzje kobiet o braku potomstwa lub wręcz zmusić je do pozostania bezdzietnymi, wbrew ich woli. Przepytali w tym celu 604 bezdzietne kobiety w wieku 37-45 lat.

Wśród respondentek wyodrębnili kilka typów kobiet, w zależności od przypuszczalnych powodów, dla których do dziś nie urodziły one dziecka.

Po pierwsze, na uwagę zasługuje fakt, że większość kobiet bezdzietnych deklaruje, iż chciało – lub nadal chce – mieć dziecko. Tylko 18 proc. respondentek powiedziało, że nigdy nie chciało zostać matkami.

Co zatem zadecydowało o tym, że kobiety, które chciały mieć potomstwo pozostały bezdzietne? „Przede wszystkim wydaje się, że możliwość posiadania dzieci ograniczył brak partnera. 40 proc. respondentek, które chciały mieć dzieci, partnera nigdy nie miało” – czytamy w omówieniu badania.

Znacznie mniejszą, chociaż znaczącą grupą są kobiety, które doświadczyły problemów z zajściem w ciążę. Wśród kobiet, które obecnie są w związku 13 proc. respondentek nie może mieć dzieci z przyczyn biologicznych, a 27 proc. przyznało, że one albo ich partnerzy korzystali z pomocy lekarskiej, aby zajść w ciążę.

Wśród pozostałych respondentek wyjaśnienie przyczyn bezdzietności jest mniej oczywiste. 23 proc. badanych kobiet bezdzietnych w pewnym momencie swojego życia chciało mieć dziecko. Weszły w związek, co mogło umożliwić im stworzenie rodziny, oraz deklarują, że nie miały problemów z płodnością, a pomimo to dalej pozostają bezdzietne. O braku dzieci w ich przypadku mogły zadecydować czynniki takie, jak sytuacja materialna, wybór ścieżki kariery zawodowej, chęć rozwoju osobistego, sytuacja na rynku pracy, czy też inne okoliczności życiowe.

PAP – Nauka w Polsce

facetikona
facetikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.