katusikona
JJ
24/11/2011

On vs. on

Najważniejsza część męskiego ciała. Przyczyna ogromnej dumy, ale i wielkich kompleksów. O męskiej końcówce i jej wpływie na czerwone ferrari rozmawiamy z psychologiem Piotrem Nowakiem

EksMagazyn: Czym dla mężczyzny jest jego penis?
Piotr Nowak, psycholog:
Penis dla mężczyzny jest jedną z najważniejszych części jego ciała. Jeśli działa prawidłowo, stan psychiczny mężczyzn jest także w dobrym stanie. Jeżeli natomiast występują problemy w owej sferze, które oddziałują na związki partnerskie, wówczas mężczyźni nie potrafią sobie z nimi poradzić. Tak trafiają do gabinetów psychologów/seksuologów, którzy pomagają im w rozwiązaniu tych problemów; nie nazywając tego oczywiście defektami. Dodam, że pacjentów z takimi problemami wciąż przybywa.

Przyrodzenie to źródło dumy czy kompleksów?
Zarówno dumy, jak i kompleksów. W stereotypowym wzorcu męskim jest to źródło dumy. Każdy mężczyzna o takim myśleniu chciałby mieć penisa w dużym rozmiarze, ponieważ wtedy uważa się go za bardziej męskiego, takiego który zaspokaja wszystkie potrzeby seksualne partnerki. Jeśli zaś penis odbiega od normy, czy też przypuszczeń o dużym rozmiarze, wtedy staje się on źródłem często niebanalnych nawet kompleksów.

W jakim momencie chłopiec zyskuje świadomość posiadania penisa? Kiedy zaczyna odróżniać płcie czy dopiero wtedy, kiedy wkracza w okres dojrzewania?
U chłopców jest to wczesny wiek dziecięcy, zazwyczaj od trzeciego do szóstego roku życia. Natomiast okresie dojrzewania, nastolatki zastanawiają się już, czy ich prącie jest odpowiednich rozmiarów.

A porównywanie parametrów? Sceny z linijką w męskiej szatni to przejaw wyobraźni filmowców czy typowe doświadczenie z młodości?
Wielu chłopców w wieku dojrzewania zaczyna porównywać swoje penisy oraz robić się bardzo wrażliwymi na punkcie rozmiaru własnych członków. Rzutuje to oczywiście na postrzeganie tego problemu w dorosłym życiu. Wśród aktorów filmów pornograficznych widzimy takich, u których występują duże członki, a oglądanie scen z ich udziałem może powodować u mężczyzn kompleksy. Dlatego dodam tutaj uwagę do kobiet, żeby starały się unikać tematu wielkości, jeśli nie chcą wpędzić swoich partnerów w kompleksy. Może się to przełożyć na sprawy łóżkowe między nimi. Proszę mi wierzyć, dzieje się tak bardzo często.

Cały wywiad z znajdziecie w najnowszym, siódmym numerze EksMagazynu, do kupienia w Empikach i tutaj.

katusikona
katusikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.