face3
karolina
28/04/2011

Płodni mężczyźni

Preparaty z przeciwutleniaczami, do których zalicza się niektóre witaminy, mogą poprawiać płodność mężczyzn – informuje serwis Cochrane Library. O ich szkodliwym wpływie na płodność kobiet donosi równocześnie „Proceedings of the National Academy of Science”

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia) przeanalizowali wyniki 34 badań, w których udział wzięło łącznie 2.876 par korzystających z technik wspomaganego rozrodu, w tym z zapłodnienia in vitro. U większości mężczyzn biorących w nich udział stwierdzono niedostateczną liczebność i ruchliwość plemników, które mogą być przyczyną problemów z naturalnym poczęciem potomka.

Problem ten dotyka coraz większej liczby mężczyzn, naukowcy twierdzą, że jednym z czynników odpowiedzialnych za obniżenie liczebności i ruchliwości plemników może być nadprodukcja tzw. wolnych rodników – bardzo aktywnych cząsteczek, które uszkadzają cenne składniki komórek. Powstają one w organizmie w trakcie naturalnych przemian metabolicznych. U osób zdrowych mechanizmy eliminujące nadmiar wolnych rodników działają prawidłowo, jednak pod wpływem przewlekłego stresu czy w stanach osłabienia mogą zawodzić. Uważa się, że nadmiar tych cząsteczek może przyspieszać starzenie się oraz rozwój nowotworów. Plemniki są bardzo podatne na ich działanie.

Dlatego badacze podejrzewają, że związki określane jako przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, mogłyby poprawić płodność niektórych mężczyzn. Należą tu m.in. niektóre witaminy, jak C i E czy minerały.

Inną „twarz” tych związków ujawniły badania prof. Navy Dekel z Instytutu Nauki Weizmanna w Rehovot w Izraelu. Wynika z nich bowiem, że mogą one obniżać płodność pań. Zmniejszają one owulację i hamują aktywność genów, które pełnią ważną rolę w procesie owulacji.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

face3
face3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.