cchelgawebermale2
Kalina Samek
28/03/2011

Pogotowie „po”

O tym czym jest antykoncepcja „po”, mówi dr n. med. Grzegorzem Południewski, ginekolog-położnik, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny

Co to jest pogotowie antykoncepcyjne? Funkcjonuje takie określenie, ale mało kto chyba wie, co oznacza.

Chodzi o metody antykoncepcji pozwalające zapobiegać ciąży po niezabezpieczonym współżyciu, określane mianem antykoncepcji postkoitalnej (łac. coitus w medycynie oznacza stosunek płciowy). Pigułka po. Tak  też się mówi. Określenia  te odnoszą się do środków farmakologicznych zarejestrowanych według rygorystycznych  procedur przyjętych dla leków, podporządkowanych bezpieczeństwu i skuteczności stosowania. W osiemnastu krajach świata pigułka po dostępna jest bez recepty. W Europie jest to Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania. Ostatnio także Estonia i Litwa.

Polska?

Tylko na receptę, bez refundacji. Podobnie zresztą większość środków antykoncepcyjnych. Refundacją objęte są u nas tylko trzy preparaty starej generacji. Oznacza to m. in. zwiększoną dawkę hormonów, co ze względów medycznych, szczególnie w przypadku młodych kobiet, nie jest wskazane. Dziś w Polsce, jak pokazują statystyki, inicjację seksualną rozpoczynają młodzi ludzie coraz wcześniej, nawet około piętnastego roku życia. Takie są fakty i nie można  ich nie brać pod uwagę. Stąd, dla nich konieczny jest również dostęp do skutecznej antykoncepcji, a tym bardziej do tej po stosunku. Nowoczesne preparaty antykoncepcyjne – w tym także  pigułka po – dzięki postępowi medycyny i osiągnięciom nauki mają wysokie parametry bezpieczeństwa i skuteczności.

Jak działa pigułka po?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie ma nic wspólnego z aborcją, ani z wywołaniem poronienia. Działanie obliczone jest na trzy doby, czyli 72 godziny, a więc na czas, kiedy nie nastąpiła jeszcze implantacja zarodka w organizmie kobiety. Rozpoczęcie ciąży to proces trwający kilka dni (5-6). Taka jest biologia kobiety. Mechanizmy działania pigułki  w świecie medycznym uznaje się za działania antykoncepcyjne.

cchelgawebermale2
cchelgawebermale2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.