ikona1234ludzie_seks-kopia 3
Edyta Nowicka
25/05/2016

Porozmawiaj z córką o seksie

Przychodzi taki moment w życiu rodziców, kiedy muszą się zmierzyć z tym, że ich córki dorastają. Wtedy dobrze jest też podjąć z nimi temat seksu i antykoncepcji. Jak w tych czasach rozmawiać o tym ze swoimi dziećmi i co im powiedzieć?

Można uważać, że czasy zupełnie się zmieniły, dzieci i młodzież o wiele wcześniej zdobywają swoje pierwsze doświadczenia seksualne, a także bez problemu odnajdują w internecie wszystkie potrzebne im informacje. Sieć nie zastąpi im jednak rozmowy dotyczącej zawiłych relacji międzyludzkich. Oznacza to, że nie o wszystkich kwestiach można przeczytać w internecie. Dlatego dobrze jest gdy któreś z rodziców podejmie ze swoim dzieckiem temat seksu i antykoncepcji. Najlepiej gdyby była to matka, gdyż jej relacje z dorastającą córką są niezwykle ważne. Nie jest to jednak takie proste. Nawet gdy zewsząd otacza nas nagość i erotyka to nadal mamy problem z tym, aby zwyczajnie usiąść i porozmawiać ze swoim dzieckiem o bliskości i relacjach z drugim człowiekiem. Nie ma się co obawiać ani rozmowy ani tego, że w jakikolwiek przyspieszy ona inicjację seksualną dziecka. Młodzi ludzie zdobywają podstawowe informacje o seksie znacznie wcześniej niż nam się wydaje. Dorośli mają jednak wpływ na to, w jaki sposób córka czy syn będzie postrzegał swoje ciało.

Zastanawiając się nad tym, czy przeprowadzić tę ważną rozmowę z córką warto przede wszystkim pamiętać o tym, że jeżeli się na nią nie zdecydujemy to wiedza, którą powinna ona otrzymać od rodziców zostanie zastąpiona informacjami od rówieśników lub z internetu. Oznacza to, że posiadana przez nią wiedza będzie niepełna, ale być może i szkodliwa. Rozmowę warto więc przeprowadzić już w momencie, kiedy nastolatka wkracza w okres dojrzewania. Ponieważ seks czy antykoncepcja to niezwykle ważny temat, warto zarezerwować sobie na dyskusję więcej czasu, aby omówić wszystkie istotne wątki. Pamiętajmy jednak o tym, że brak takiej rozmowy nie sprawi, że córka nie rozpocznie życia seksualnego. Może to jednak zrobić bez odpowiedniego przygotowania i informacji.

Taka rozmowa nie może zostać przeprowadzona byle jak. Ważna w tym wypadku będzie strategia. Przed rozmową przemyślmy co dla nas oznacza sfera seksualna. Znajdźmy punkt, od którego zaczniemy rozmowę i który da nam poczucie komfortu. Ważne, aby przekazać dziecku nasze wartości – córka powinna wiedzieć, że seks jest naturalną konsekwencją bliskości, głębokiej relacji między kobietą i mężczyzną. Jeśli czujemy, że mamy niepełną wiedzę zwłaszcza o antykoncepcji, przed rozmową odświeżmy ją – wsparciem w tej kwestii może okazać się dla nas lekarz ginekolog.

Cała ta sytuacja nie powinna być stresująca i jeżeli odpowiednio się do niej przygotujemy to z pewnością nie będzie dla nas aż tak trudna. Najważniejsze jest jednak to, aby to zdenerwowanie nie udzieliło się córce, ponieważ wtedy trudniej nam będzie podjąć z nią niektóre kwestie. Nie martwmy się jednak gdy nasze uczucia będą widoczne, ale stawiajmy przede wszystkim na miłą i przyjazną atmosferę.

Podczas dyskusji warto przekazać te najważniejsze informacje. Przede wszystkim poinformuj córkę, że z seksem nie warto się spieszyć, a bliskość fizyczna to nie tylko stosunek płciowy. Przekaż, że namiętność nie wyklucza rozsądku, dlatego ważna jest wiedza dotycząca antykoncepcji – stosunek przerywany nie chroni przed niechcianą ciążą, a po pierwszym współżyciu czy w trakcie miesiączki także można zajść w ciąże. Warto tu uświadomić dziecku, że czasem jedna chwila uniesienia może zaważyć na całym późniejszym życiu, dlatego zawsze należy się zabezpieczać.

Nie chodzi tutaj jednak o to, aby straszyć córkę, ale dać jej możliwość pozyskania informacji od kogoś naprawdę zaufanego. Ta rozmowa dla obu stron może się okazać niezbyt komfortowa, dlatego nie strasz swojej córki, unikaj kategorycznych stwierdzeń i nie przedstawiaj też seksu jako czegoś zupełnie złego. Czasami takie negatywne przedstawienie sprawy może skutkować problemami z nawiązywaniem bliskich więzi.

Przy okazji takich rozmów warto też poruszyć temat wizyty u ginekologa. Przede wszystkim dobrze jest powiedzieć córce, w jaki sposób ona przebiega i dlaczego jest aż tak ważna dla jej zdrowia. Nie ma wyznaczonego wieku kiedy dziewczyna powinna iść do lekarza po raz pierwszy. Jeśli rozwija się prawidłowo i nie skarży się na żadne dolegliwości namówmy ją na wizytę ok. 18 a nawet 20 roku życia najlepiej przed rozpoczęciem współżycia. Im jednak szybciej uda się do lekarza tym większe prawdopodobieństwo, że stanie się to jej nawykiem i będzie systematycznie dbać o sprawy intymne.

Źródło: On Board Public Relations

ikona1234ludzie_seks-kopia 3
ikona1234ludzie_seks-kopia 3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.