kobieta-001
Kalina Samek
22/08/2012

Przed wizytą u ginekologa

Wstyd, strach przed chorobą, czy brak czasu nie są i nie mogą być wymówką, by odkładać wizytę u ginekologa

Ważne jest, aby kobiety pamiętały, że niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo i tylko zmiana podejścia do badań ginekologicznych pozwoli im bez obaw korzystać z życia. – Odbywanie wizyt u lekarza ginekologa to naturalny sposób dbania kobiety o własne zdrowie, jak  również ważny przejaw jej szacunku do swojego ciała i troski o siebie. Starajmy się, by na konsultacje ginekologiczne zawsze znalazło się miejsce w naszych kalendarzach. Lekarz jest przecież po to, by nam pomagać w rozwiązywaniu zdrowotnych problemów i podpowiadać najlepsze działania profilaktyczne – traktujmy go jak partnera w poszukiwaniu wiedzy o funkcjonowaniu naszego ciała, zadawajmy pytania, oczekujmy rzetelnego i taktownego postępowania – komentuje dr Aleksandra Borkowska, psycholog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”.

Jak przed każdym ważnym spotkaniem, tak i przed wizytą u ginekologa, warto poświęcić chwilę, aby się do niej przygotować. Pamiętaj o kilku podstawowych sprawach:

•    Zanotuj, o co chcesz zapytać. Często pod wpływem stresu zapominamy o niektórych kwestiach i potem nadal borykamy się z wątpliwościami. Dlatego wcześniej zapisz na kartce wszelkie nurtujące Cię pytania.

•    Przygotuj podstawowe informacje. Ginekolodzy mają ten sam określony zestaw pytań, które muszą zadać każdej pacjentce. Pytania te dotyczą m.in. daty ostatniej miesiączki, długości cyklu menstruacyjnego i dolegliwości, które mogą występować podczas miesiączkowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby wizyta przebiegła sprawnie, zawsze miej przygotowane te informacje.

•    Załóż odpowiednie ubranie. W dniu wizyty ubierz się w dłuższą bluzkę lub tunikę, która podczas badania da Ci poczucie większej intymności. Za parawanem w gabinetach ginekologicznych zazwyczaj znajdują się jednorazowe spódniczki i klapki. Zawsze możesz o nie zapytać lekarza.

•    Pamiętaj o higienie. Zarówno Tobie jak i lekarzowi będzie komfortowo, jeśli przed konsultacją zadbasz o swoje ciało. Jeśli masz taką możliwość, weź przed wizytą prysznic. W innym przypadku poczucie świeżości przywrócą specjalne mokre chusteczki do higieny intymnej.

kobieta-001
kobieta-001

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. australijka 14/01/2013 10:38

    CytujSkomentuj

    To prawda, strach blokuje wiele kobiet: http://poradnikdomowy.pl/poradnikdomowy/1,116269,12972213,Jak_rozmawiac_z_ginekologiem_.html Ale jest nadzieja, że ta kampania trochę zmieni nasze podejście ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.