seks4
Redakcja
12/12/2012

Jesteś seksoholikiem?

Seksoholizm nie został jeszcze oficjalnie uznany za chorobę, jak alkoholizm czy narkomania, ale na szczęście nie znaczy to, że osoby uzależnione od seksu nie mogą liczyć na pomoc

Osoba uzależniona od seksu początkowo może nie zauważać swojego problemu. To normalne. Tak samo jest w przypadku każdego uzależnienia. Seks, jak alkohol czy narkotyki, wyzwala początkowo przede wszystkim endorfinę, hormon szczęścia. Dopiero z czasem mogą pojawić się wyrzuty sumienia. Z jednej strony będzie przymus zaspokojenia potrzeby erotycznej, a z drugiej poczucie winy.  Objawy uzależnienia od seksu są następujące:

  • nie kontrolujesz ilości partnerów, z którymi współżyjesz;
  • w chwilach dużego napięcia, odczuwasz zwiększoną ochotę na seks;
  • wiele godzin w ciągu dnia przeznaczasz na oglądanie stron, czasopism, filmów erotycznych, masturbowanie się, fantazje seksualne itp.;
  • myślenie o seksie powoduje, że nie wywiązujesz się z podstawowych obowiązków;
  • podejmujesz próby ograniczenia swoich zachowań seksualnych, ale kończą się one niepowodzeniem.

Pierwszym krokiem, w momencie kiedy uświadomimy sobie, że możemy ieć problem z uzależnieniem od seksu, to wizyta u psychologa. Seksoholizm jest chorobą, a jeśli tak – to w każdej chwili można podjąć próbę leczenia jej.

- Seksoholizm jest uzależnieniem od pewnego zachowania, w tym przypadku seksu. Ale w tej sytuacji, podobnie jak siecioholizmu czy zakupoholizmu, terapia polega na ograniczeniu niepożądanego zachowania, przejęciu nad nim kontroli, a nie na całkowitym jego wyeliminowaniu – mówi Krzysztof Tylski, terapeuta z Ośrodka Polana.

Terapia dla osób uzależnionych od seksu odbywa się na podobnych zasadach, co dla alkoholików czy narkomanów. Z tym że jest ona dostosowana do tego określonego zaburzenia. Pacjent ma do wyboru terapię indywidualną albo grupową. Co jest jednak najważniejsze? Celem alkoholika, który przychodzi do nas na terapię, jest odstawienie alkoholu. Celem dla seksoholika jest zapanowanie nad swoim życiem seksualnym.

seks4
seks4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.