złe emocje w związku
Karol Pisarski
18/02/2019

Słabo rozpoznajemy złe emocje u partnera

Ludzie wiedzą, kiedy ich partnerzy czują się szczęśliwi, zadowoleni i radośni. Nie zawsze orientują się jednak, gdy ich ukochani znajdują się w gorszym nastroju – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Family Process”.

Niezdolność do zauważania subtelnych, negatywnych emocji, takich jak smutek, czy poczucie osamotnienia, może być związana z nieracjonalnym przekonaniem, że druga osoba myśli i czuje dokładnie to samo, co my.

– Nic się nie stanie, jeśli nie uda nam się wyłapać negatywnych emocji przez dzień lub dwa. Ale gdy takie niepowodzenia kumulują się, może to prowadzić do problemów w związku. Przegapianie okazji do udzielenia wsparcia czy przegadania czegoś może z biegiem czasu negatywnie wpływać na związek – mówi Chrystyna Kouros, psycholog z Southern Methodist University.

W badaniu uczestniczyło 51 par, które przez siedem dni zapisywały w dzienniczkach swoje uczucia oraz przypuszczenia na temat stanu emocjonalnego swojego partnera.

– Wykazaliśmy, że jeśli chodzi o codzienne wzloty i upadki emocjonalne, pary nie dostrzegają u siebie okazjonalnych zmian wskazujących na pojawienie się negatywnych emocji, takich jak smutek, czy uczucie zawodu – komentuje Kouros.

Chociaż nie jest to powód, by szukać pomocy u specjalisty, naukowcy uważają, że warto unikać takich sytuacji. Jak to robić? Wystarczy nie zakładać z góry, że wiemy, co czuje nasz partner, a zamiast tego poświęcać mu więcej uwagi i częściej rozmawiać.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

złe emocje w związku
złe emocje w związku

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 19/02/2019 05:05

    CytujSkomentuj

    Tak, to prawda. W pełni się zgadzam z tym artykułem. No i często jest niestety tak, że żyjemy koło siebie a nie ze sobą i na samopoczucie partnera nie za bardzo zwracamy uwagę. Na pewno ówczesne zabieganie i przepracowanie ma na to również negatywny wpływ, ale z drugiej strony – nie jesteśmy ślepi ;) i raz na jakiś czas warto spojrzeć na człowieka obok innymi oczami, bardziej uważnymi.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.