ikona1234ludzie_para
Edyta Nowicka
23/09/2016

Ucieczka od objawów menopauzy

Od menopauzy nie da się uciec. Prędzej czy później zawita ona do życia każdej kobiety. Można sobie z nią jednak skutecznie radzić i sprawiać, aby ten czas był dla każdej z pań mniej uciążliwy

Choć objawy towarzyszące menopauzie to sprawa bardzo indywidualna, można wyróżnić te, które pojawiają się najczęściej. Na samym szczycie zestawienia są w tym wypadku uderzenia gorąca. Zaraz po nich znajdziemy natomiast wahania nastrojów, pocenie się czy przybieranie na wadze. Kobiety wspominają również o zaburzeniach snu, problemach z koncentracją, bezsenności, osteoporozie, bólach głowy, mięśni i stawów, nadciśnieniu czy chorobie niedokrwiennej serca. Trzeba przyznać, że wiele jest symptomów, z którymi kobieta przechodząca menopauzę musi sobie poradzić.

Pytanie tylko: jak to zrobić? Właściwie co trzecia Polka uważa, że najlepsza w tym wypadku jest metoda naturalna. – Ze względu na to, że wahania hormonów odpowiadają za objawy związane z menopauzą najskuteczniejszym sposobem ich eliminacji jest hormonalna terapia menopauzalna. Syntetyczne hormony zawarte w HTM są chemicznie i biologicznie identyczne jak hormony ludzkie. Kobiety, które w zastępstwie HTM stosują fitohormony i lecznicze preparaty ziołowe, powinny pamiętać, że estrogeny roślinne i zioła nie są tak skuteczne w niwelowaniu objawów menopauzy, jak te zawarte w HTM – zaznacza ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Pomocna może się również okazać regularna aktywność oraz zdrowa dieta. Podstawą w tej nowej lepszej diecie kobiety powinno być przede wszystkim rzucenie palenia, jeśli wcześniej ulegała ona temu nałogowi, a także ograniczenie spożycia alkoholu. Do diety warto również dorzucić większą ilość wapna oraz witaminy D3, te składniki zmniejszą ryzyko osteoporozy. Aktywność pozwoli natomiast utrzymać odpowiednią masę ciała. Dobra może się tu okazać m.in. joga, pomaga ona bowiem wzmocnić mięśnie miednicy, a to zapobiega natomiast ewentualnemu nietrzymaniu moczu.

Dla 40% Polek najlepszym rozwiązaniem wydaje się być natomiast forma transdermalna hormonalnej terapii menopauzalnej. Wydaje się ona być przede wszystkim lepsza niż doustna. Spray z estradiolem pozwala na dobór idealnej dawki hormonów. Warto jednak przy wyborze każdej z tych metod regularnie się badać. Dzięki tym badaniom możliwa będzie ocena stanu zdrowia kobiety, a tym samym dobór odpowiedniej dawki hormonów.

Źródło: On Board PR

ikona1234ludzie_para
ikona1234ludzie_para

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.