123nowefacet
karolina
13/08/2012

Uprzedzenie ma płeć

Źródła uprzedzeń w stosunku do innych osób i grup różnią się w przypadku obu płci – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Philosophical Transactions of the Royal Society B”. W przypadku mężczyzn u ich podłoża leży agresja, a w przypadku kobiet – strach

Naukowcy przeanalizowali dane naukowe dotyczące wojen i konfliktów i doszli do wniosku, że nauki społeczne nie wyjaśniają w wystarczającym stopniu różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami pod względem zachowań agresywnych i dyskryminacyjnych.

Zaoferowali więc własną teorię, bazującą na psychologii i biologii ewolucyjnej, wyjaśniającą, w jaki sposób ewolucyjna historia konfliktu stanowi tło selekcji naturalnej i kształtuje różne kierunki rozwoju zachowań obu płci.

„Dowody historyczne sięgające tysięcy lat wstecz świadczą o tym, że mężczyźni tworzyli grupy, które atakowały i eliminowały inne grupy mężczyzn, a kobiety traktowano jako łup wojenny” – mówi Carlos David Navarrete z Uniwersytetu Stanowego Michigan (USA) zajmujący się psychologią ewolucyjną.

Badania wskazują na większą tendencję do uprzedzeń wśród mężczyzn – zauważają psycholodzy. To oni częściej wywołują wojny, by bronić własnej grupy, czasami w bardzo ryzykowny i wymagający poświęceń sposób. W zamian zyskują dostęp do partnerek, terytorium i zasobów, a także wzrasta ich status społeczny.

U kobiet częściej występuje reakcja opieki i sprzymierzenia z własną grupą wynikająca z chęci zapewnienia bezpieczeństwa sobie i potomstwu. Podłożem takiego zachowania jest obawa przed obcym agresorem.

PAP – Nauka w Polsce

123nowefacet
123nowefacet

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.