zmysłowo1
Michal Karas
04/08/2019

Zdradził Cię? Pracodawcę pewnie też…

Zdrada w relacji osobistej mówi o zdradzającym więcej, niż by tego chciał. Okazuje się bowiem, że takie osoby są nawet czterokrotnie bardziej skłonne oszukiwać również w swojej relacji zawodowej.

Pewnie pamiętacie słynny atak hakerski z 2015 na AshleyMadison.com, portal dla osób zdradzających swoje drugie połówki. W bezprecedensowym wycieku danych ktoś upublicznił wówczas 36 milionów kont założonych w portalu.

Rozsypały się tysiące małżeństw i posypały się pozwy, ale atak miał jeszcze jeden skutek, mniej oczywisty. Dał badaczom możliwość zajrzenia w życie użytkowników i sprawdzenia, jakimi są ludźmi. Dowiedzieliśmy się np. że osoby deklarujące konserwatywne, prorodzinne wartości, zdradzają częściej niż osoby określające się jako liberalne.

Dziś mamy jeszcze jedno fascynujące doniesienie, opublikowane w periodyku naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”. Badacze z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin postanowili porównać bazę wyciekłą z AshleyMadison.com z czterema innymi bazami nazwisk.

Każda z pozostałych baz zawiera dane przedstawicieli konkretnych zawodów, którzy dopuścili się nadużyć w swojej pracy. Mówimy o policjantach (dane z Citizens Police Data Project), doradcach finansowych (dane z Financial Industry Regulatory Authority BrokerCheck), maklerach giełdowych (dane z U.S. Securities and Exchange Commission) oraz dyrektorach zarządzających i finansowych (dane z Execucomp).

Wszystkie z tych zawodów to profesje o szczególnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i finanse społeczne, dlatego wyniki badania mogą niepokoić. Nawet po uwzględnieniu wielu zmiennych, osoby z czterech powyższych list znacznie częściej korzystały z portalu dla osób szukających romansu pozamałżeńskiego.

– To pierwsze badanie, które zdołało sprawdzić, czy jest związek między niewiernością małżeńską z postawą zawodową. Zaobserwowaliśmy silną zależność, co sugeruje, że niewierność może wskazywać na niewłaściwe zachowanie w pracy – mówi prof. Samuel Kruger z McCombs School of Business na Uniwersytecie Teksańskim. Badacz idzie dalej, poruszając temat nadużyć seksualnych w miejscu pracy. – Wyeliminowanie molestowania w miejscu pracy może przynieść dodatkową korzyść w postaci bardziej etycznej kultury korporacyjnej.

Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America

zmysłowo1
zmysłowo1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 05/08/2019 10:12

    CytujSkomentuj

    Bardzo możliwe ze są właśnie takie predyspozycje. Chociaż oczywiście małżeństwo to małżeństwo i jeśli komuś nie pasuje taka relacja to powinien odejść i tyle. Szkoda mi oczywiście tych po drugiej stronie czyli zdradzanych. Tak się nie robi.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.