„Nie ma brzydkich kobiet, tylko wina czasem brak” – śpiewał Shakin’ Dudi, powielając stereotypowy pogląd, że mężczyznom po odpowiedniej ilości alkoholu włącza się inne spojrzenie na kobiety. To przaśne stwierdzenie doczekało się potwierdzenia – w pewnym sensie – w nowych badaniach naukowych na University of Nebraska-Lincoln.
To prawda, że „po spożyciu” inaczej oceniamy kobiety i inne rzeczy nam w głowie. Jednak myliłby się ten, kto sprowadza sprawę do seksu. Owszem, po alkoholu szybciej puszczają nam hamulce i jesteśmy bardziej skłonni do interakcji seksualnych, jednak w kwestii postrzegania kobiet przez panów sprawa nie jest prosta. Dlaczego?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że cytowane badanie miało niewielką próbę, ponieważ naukowcy „upili” tylko 49 mężczyzn w wieku 21-27 lat. To, co później odkryli, jest jednak ciekawe. Owszem, wzrok panów pod wpływem alkoholu znacznie szybciej wędrował z twarzy kobiet na dekolt i biodra, ale tylko przy ocenie niektórych pań. Uprzedmiotowienie dotyczyło pań postrzeganych jako nieprzyjazne lub inteligentne. Gdy badanym pokazywano kobiety oceniane jako ciepłe, przyjazne lub o przeciętnej urodzie, nie było zmiany w ich postrzeganiu.
By dojść do takich wniosków, naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym mężczyzn upijano do przewidywanego prawem Nebraski poziomu uznawanego za intoksykację. W drugim panowie otrzymywali drinka o silnej woni alkoholu, ale o minimalnej jego zawartości. W skrócie: placebo.
Następnie każdemu z badanych pokazano 80 zdjęć kobiet w ich wieku ubranych na wyjście na miasto. Trzeźwi mężczyźni w ocenie ich atrakcyjności skupiali się na twarzy, natomiast ci pod wpływem alkoholu mieli tendencję do bardziej seksualnej oceny. Sprawdzano to przez monitorowaniu ruchu oczu.
Te „podchmielone” wędrowały w niższe rejony zdjęcia. Ale, jeszcze raz zaznaczmy – głównie w przypadku zdjęć kobiet uznawanych za nieprzyjazne i inteligentne. Oceny pod kątem tego, która kobieta ma jakie cechy, dokonała wcześniej grupa 300 innych mężczyzn i kobiet. Oczywiście też na podstawie tych samych zdjęć.
Badania są ciekawe i, pomimo tylko cząstkowych informacji, pokrywają się z teorią „pijackiej krótkowzroczności”, a więc spłycania obrazu innych ludzi pod wpływem alkoholu, z racji ograniczonych kompetencji w takim stanie.
Źródło: Sex Roles
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.