starsza para
Michal Karas
21/07/2017

Seks po pięćdziesiątce? To dobre!

Kulturowe tabu, jakim jest aktywność seksualna seniorów, powinno zostać wyrzucone do kosza. Osoby po pięćdziesiątce, ba – nawet osiemdziesiątce – nie powinny unikać seksu. Jest dla nich najzwyczajniej korzystny

O zaletach aktywności seksualnej w różnych odsłonach nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Za to do rozmowy o seksie osób starszych od nas samych zwykle ciężko kogoś przekonać. Nasza kultura daje jasny przekaz: seks to temat dla młodych i atrakcyjnych. A przecież to bzdura, seks jest dla wszystkich i każdemu może dawać nie tylko przyjemność.

Dowodzą tego wyniki dwóch różnych projektów naukowych na angielskim Coventry University. Projekty pod przewodnictwem Dr Hayley Wright sprawdzają, jaki wpływ na sprawność umysłową ma uprawianie seksu przez osoby w wieku od 50 do 83 lat. I ma znaczący, oczywiście korzystny.

Od razu trzeba zaznaczyć, że badania wymagają większych nakładów, ponieważ liczby uczestników w obu projektach idą w dziesiątki zamiast setki czy tysiące. Jednak efekty już dziś wskazują jednoznacznie, że aktywność seksualna ma znaczenie.

Nie w każdej sferze. Nie znaleziono relacji między uprawianiem seksu a skupieniem, pamięcią czy zdolnościami językowymi. Pod tym względem uczestnicy testów radzili sobie tak samo, niezależnie czy uprawiali seks 50 razy w roku, czy wcale.

Za to pod względem umiejętności poznawczych oraz umiejętności wizualnych badanym szło tym lepiej, im częściej uprawiali seks. Uczestnikom kazano na przykład wymienić w 60 sekund jak najwięcej zwierząt lub wszystkie możliwe słowa na daną literę. Oczekiwano od nich odwzorowania na papierze skomplikowanego wzoru z pamięci. Te z pozoru proste ćwiczenia pozwoliły zaobserwować znaczącą różnicę w sprawności umysłowej.

– Z każdym kawałkiem badań na ten temat docieramy trochę bliżej do zrozumienia, skąd relacja między seksem a działaniem mózgu, jakie mechanizmy za tym stoją i czy rzeczywiście mamy do czynienia z relacją przyczynowo-skutkową – mówi dr Hayley Wright. – Ludzie nie lubią myśleć o starszych osobach uprawiających seks. Musimy jednak walczyć z tym stereotypem i sprawdzić, jaki wpływ ma życie seksualne na osoby dojrzałe i starsze, poza już znanym wpływem na zdrowie seksualne i samopoczucie.

Źródło: Coventry.ac.uk

starsza para
starsza para

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.