klotnia
Kalina Samek
23/05/2023

A po kłótni pora na seks

Mężczyźni i kobiety mają inne poglądy na to, co należy zrobić po kłótni, by wyciągnąć rękę na zgodę. Mężczyźni oczekują od partnerek przeprosin w formie przysług seksualnych, kobiety wolą, by ich partner okazał szczerą skruchę – czytamy w „Evolutionary Psychological Science”.

Naukowcy z Uniwersytetu Bucknell (USA) postanowili sprawdzić, jakie są najefektywniejsze sposoby godzenia się po kłótni z partnerem. Ustalili, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety doceniają, gdy ich druga połowa w ramach pojednania okaże swoje zaangażowanie emocjonalne w związek, ale mają inne wyobrażenia na temat tego, jak owa demonstracja przywiązania powinna wyglądać.

Na wstępie pracownicy uniwersytetu poprosili grupę kobiet i mężczyzn, by podzielili się swoimi pomysłami odnośnie godzenia się po kłótni z partnerem. Dzięki temu badacze stworzyli listę 21 sposobów na pojednanie. Następnie pokazali listę innej grupie badanych i polecili, by spośród dostępnych propozycji uczestnicy wybrali te, które wydają im się najskuteczniejsze.

Okazało się, że mężczyźni zdecydowanie preferowali seks na zgodę. Panowie deklarowali, że najlepiej by było, gdyby partnerka w ramach przeprosin po kłótni zdobyła się na miłe gesty i była gotowa na okazanie swojego zaangażowania w łóżku.

„Kobiety mogą wykorzystywać przysługi seksualne jako sposób na pojednanie się z partnerem. Poprzez robienie tego komunikują partnerowi, że są seksualnie dostępne, więc nie mają zamiaru kończyć związku” – mówi koordynator badania T. Joel Wade.

Kobiety uznały z kolei, że najlepszym sposobem na przeprosiny jest poświęcenie swojego czasu drugiej osobie i okazanie skruchy. Panie oczekiwały, by ich partnerzy po kłótni byli w stanie przyznać się do błędu, a nawet uronić kilka łez na znak głębokiego żalu.

„Kobiety wyżej cenią wspólne spędzanie czasu, bo traktują to jako sygnał świadczący o gotowości partnera do wkładania wysiłku i inwestowania ograniczonych zasobów (np. czasu) w podtrzymanie więzi. Takie zachowanie może być odczytywane przez kobiety również jako potencjalne zaangażowanie w rodzicielstwo” – wyjaśnia Wade.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

klotnia
klotnia

Komentarze Dodaj komentarz (4)

 1. Magda92 07/05/2018 08:15

  CytujSkomentuj

  No i Ameryki nie odkryli ;) Jak świat światem wiadomo, że każdy facet uważa, że najlepszy po kłótni na zgodę jest seks. Zrozumienie, przyznanie do błędu czy inne mądre i ważne rzeczy, których oczekują kobeity wydaje się kompletnie zbędne, jeśli mowa o panach. No cóż, mężczyźni od zawsze byli chyba prostszą konstrukcją do obsługi w związku i zdecydowanie mniej uważającą emocje za coś istotnego.

 2. Marta89 07/05/2018 13:50

  CytujSkomentuj

  No i tyle mówienia o tym, że trzeba rozmawiać w związku i że ważne są emocje, zrozumienie i zaufanie… A mężczyźni dalej myślą tylko o jednym :D Chociaż nie powiem, takie zakończenia kłótni też lubię ;)

 3. Wiola 07/05/2018 16:01

  CytujSkomentuj

  Jeśli kobiety w ramach przeprosin oferują seks, to mężczyźni odbierają to jako sygnał dostępności seksualnej i brak zamiaru kończenia związku… Ależ skomplikowana psychika męska, nie ma co :P

 4. Sebastian 08/05/2018 16:13

  CytujSkomentuj

  Bo kobiety są naiwne i emocjonalne, a dla facetów liczą się działania i fakty a nie ciągłe gadanie o uczuciach i takich tam. Owszem, są ważne, nawet bardzo. Tylko cielesność też jest ważna, bliskość, to też buduje związek.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.