seks22
Dagna Starowieyska
07/04/2018

Altruizm: to lubią kobiety

Największym powodzeniem u kobiet cieszą się mężczyźni z poczuciem humoru oraz atrakcyjnym wyglądem. Jednak w tworzeniu długotrwałego związku większe znaczenie mają zachowania altruistyczne – piszą naukowcy w „Evolutionary Psychology”.

Pismo powołuje się na badania 202 kobiet, którym pokazywano zdjęcia mężczyzn. Potwierdziły ono, że panie wybierały tych, którzy wizualnie byli najbardziej atrakcyjni, ale tylko wtedy, gdy interesowała je przelotna znajomość. Gdy miały zdecydować o wyborze partnera na dłużej, wybierały przede wszystkich tych, o których wiedziały, że potrafią być altruistyczni.

Podobnie wypadły badania jakie przeprowadzono w Niemczech. Tym razem badano, jakie osoby obojga płci, które w momencie badania były samotne – po upływie roku miały już partnera. Okazało się, że głównie te z nich zawierały bliższe znajomości, które deklarowały, że zależy im dobrych uczynkach wobec innych ludzi.

Kobiety bardzo cenią u mężczyzn poczucie humoru, które kojarzą często z inteligencją. Dlatego jest ono jedną z najważniejszych cech, jakimi powinni oni się wyróżniać. Zbadano nawet, że mężczyźni z poczuciem humoru częściej uprawiają seks i mają więcej partnerek.

Altruizm jest jednak najważniejszy przy wyborze mężczyzny na głowę rodziny. „Journal of Social Psychology” opublikował badania, z których wynika, że tych z nich, którzy są altruistyczni, kobiety oceniają jako lepszych kandydatów na rodzica. Z niektórych badań wynika, że ta cecha najbardziej liczyła się również przy wyborze partnera na krótkotrwały związek.

Wygląda na to, że pomagania innym zawsze się opłaca, nie tylko w życiu osobistym. Człowiek ma naturalną potrzebę odwdzięczania się. Jeśli nawet nie uda się znaleźć najbardziej pożądanej partnerki, można liczyć na to, że inni również nam kiedyś pomogą.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

seks22
seks22

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Karola89 09/04/2018 15:24

    CytujSkomentuj

    No oczywiście, że tak! Nie ma nic gorszego niż facet – egoista, zapatrzony tylko w czubek swojego nosa i w ogóle nie zwracający uwagi na innych. A jak ktoś bezinteresownie pomaga, to musi mieć dobry gen w sobie, nic dziwnego, że to się nam podoba. Nadętych gburów przekonanych o swojej wspaniałości i tak jest zbyt wielu, nie ma potrzeby zakładać z nimi rodzin ;)

  2. Dagmara 07/07/2018 05:28

    CytujSkomentuj

    Oczywiście :) mój mąż razem ze mną pomagał czynnie w schronisku dla zwierząt, w akcjach na rzecz dzieci i wielu innych, podobnych akcjach. Dla nas to oczywiste, że pomaga się tym, co mają gorzej. Choć znam niestety takich osobników, którzy pomagają na pokaz a swoimi dziećmi się nie zajmują tak ofiarnie…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.