face4
karolina
08/05/2011

Atrakcyjny dostanie pracę?

Czy atrakcyjność może zwiększyć szanse na pracę? Jak donoszą naukowcy, nie w tak dużym stopniu, jak może nam się wydawać – donosi portal Eurek Alert

Nowe badania przeprowadzone przez dwóch ekonomistów z Ben-Gurion University w Negew, w Izraelu, udowadniają, że istnieją podwójne standardy, dla kobiet i mężczyzn.

Podczas eksperymentu przeanalizowanych zostało ponad 5,3 tys. CV. CV zostały wysłane w parach do jednego miejsca. Oba były prawie identyczne, ale jedno z nich było pozbawione zdjęcia.

Okazało się, że w przypadku płci „brzydkiej” zdecydowanie wygrywają piękniejsi. Wyniki wskazują, że 19,9 procent atrakcyjnych mężczyzn otrzymało odpowiedzi na wysłane CV, co stanowi przewagę nad mniej urodziwymi, którzy osiągnęli wynik 13,7 procent. W rankingach jeszcze gorzej wypadły CV pozbawione zdjęcia, na które odpowiedziało jedynie 9,2 procent pracodawców.

Zaskakujące jednak, że CV pozbawione zdjęcia osiągnęły najlepsze wyniki w przypadku kobiet. Rezygnacja z fotografii zwiększała szansę na odpowiedź od 20 do 30 procent.

Liczba atrakcyjnych kobiet narażona na dyskryminacje była zróżnicowana w zależności od tego, kto je rekrutował. Jeśli rekrutacja była prowadzona przez agencje zatrudnienia, atrakcyjne kobiety nie były w gorszej sytuacji niż kandydatki mniej atrakcyjne. Jednak w przypadku gdy firma, w której kandydatka mogłaby pracować, prowadziła bezpośrednią rekrutację, atrakcyjne kobiety otrzymywały dwa razy mniej odpowiedzi niż pozostałe kandydatki.

źródło: PAP Nauka w Polsce

face4
face4

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. geek 08/07/2011 08:18

    CytujSkomentuj

    Jeden z moich kolegów wygląda jak młody hiszpański bóg i pracę dostał po 1 (słownie: jednej) rozmowie kwalifikacyjnej ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.