fot. 123
Kobiety o włosach blond zniewalają mężczyzn / fot. 123
magda
01/12/2011

Blondynki ogłupiają mężczyzn

W towarzystwie kobiet o blond włosach, panom spadają zdolności umysłowe – donoszą naukowcy
„The Times” podał, że prestiżowy “The Journal of Experimental Psychology” opublikował badania potwierdzające tezę, iż mężczyźni w towarzystwie blondynek zachowują się jak osoby, delikatnie mówiąc, średnio rozgarnięte

Okazuje się, że wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć… stereotypy. Panowie bowiem są przekonani, iż kobieta o blond włosach nie grzeszy inteligencją, stąd naturalna reakcja ich organizmu.

Badacze doszli do tego wniosku sadzając panów w ławkach i każąc im rozwiązywać testy z wiedzy ogólnej. Ci mężczyźni, obok których siedziały blondynki, wypadali znacznie gorzej niż ci, w których towarzystwie pań o złotych włosach nie było.

Idąc tym tropem, paryscy naukowcy odkryli, że nie ma to jednak nic wspólnego z rozkojarzeniem płci brzydszej, a raczej z podświadomym, stereotypowym postrzeganiem blondynki jako „mniej inteligentnej” osoby. Wniosek – panowie skonfrontowani ze stereotypami zaczynają się zachowywać zgodnie z nimi.

Jedni naukowcy twierdzą, że stereotyp blondynki powstał w XX wieku, za sprawą masowej pop kultury. Inni – że jest efektem pojawienia się pierwszych blondynek pod koniec epoki lodowcowej, co (jako nowość) wzbudzało zainteresowanie mężczyzn. Jeszcze inni tłumaczą, że większość dzieci rodzi się blond włosami, więc naturalnym jest iż kolor ten kojarzy nam się z dziecinnością.

To kolejny dowód na to, jak stereotypy ograniczają nasze działania. Wcześniej naukowcy odkryli m.in., że mając do czynienia z osobami starszymi mówimy, myślimy i poruszamy się wolniej niż zazwyczaj.

źródło: PAP Nauka w Polsce

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.