seks4
Julia Nieznalska
11/05/2023

Co myślimy o monogamii?

Według badania BBC Brit 24% Polaków przyznaje, że rozważyłoby poliamorię, gdyby był to sposób na uratowanie ich związku.

Badanie* przeprowadzone w 2019 roku zostało zainspirowane programem „Louis Theroux: Odmienne Stany. Miłość bez ograniczeń”, w którym wielokrotnie nagradzany reporter BBC Louis Theroux przygląda się otwartości na zmiany obyczajowe dotyczące związków oraz życia rodzinnego w słynącym z tego amerykańskim mieście Portland.

Jego wyniki wskazują, że w przeciwieństwie do bohaterów programu, zdecydowana większość Polaków nie wyobraża sobie bycia w związku poliamorycznym. Aż 76% badanych deklaruje, że nie podzieliłoby się swoim partnerem z nikim i propozycję takiej relacji uważa za poniżającą. Mimo to aż 24% byłoby gotowych rozważyć poliamorię, gdyby był to sposób na uratowanie związku.

Co ciekawe, mimo że aż 50% ankietowanych uważa poliamorię za niemoralną a 63% nie rozważyłoby jej, jako opcji dla siebie, to aż 23% (w tym 17% kobiet i 30% mężczyzn) przyznaje, że zdarzyło im się być w relacji z więcej niż jednym partnerem w tym samym czasie. Mamy więc skłonność do tego, by inne prawa w zawiązku dawać partnerowi a inne sobie. Nie chcemy dzielić się partnerem, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że sobie odmawiamy takiego prawa.

Z badania BBC Brit wynika, że mężczyźni mają większą otwartość na związki niemonogamiczne. Podczas gdy 70% kobiet twierdzi, że nie zgodziłoby się na związek poliamoryczny, jedynie 55% mężczyzn podziela tą opinię. Częściej także postrzegają monogamię, jako narzucony społecznie sztuczny twór (44% mężczyzn vs 29% kobiet).

Badanie potwierdza jednak dość konserwatywne zapatrywania Polaków na kształt i charakter związków partnerskich, przywiązanie do tradycyjnych wartości, zdecydowaną niechęć do eksperymentowania z innymi niż monogamiczna formami relacji. Tylko 18% ankietowanych rozważyłoby związek poliamoryczny, jeśli byłoby to ważne dla partnera.

Choć poliamoria nie jest typową dla naszej kultury formą relacji aż 70% respondentów znało znaczenie tego pojęcia. Najlepiej zorientowane były osoby wyżej wykształcone, pochodzące z dużych miast i o wysokich dochodach, czyli te, które mają szerszy dostęp do różnorodnych wzorców kulturowych. Wśród respondentów znalazło się jednak 30% Polaków, którzy wskazali, że poliamoria to choroba zakaźna (13%), roślina mięsożerna (8%), gatunek ryb (5%) albo owoc egzotyczny (4%).

Polacy idealizują relacje zarówno własne, jak i te, które obserwują dookoła siebie. Aż 63% badanych stwierdza, że większość relacji w ich otoczeniu to związki szczęśliwe, podczas gdy w Polsce oficjalne dane pokazują, że ponad 50% małżeństw rozpada się. Znaczna większość respondentów uważa, że najbardziej udane związki mają osoby obecnie będące w najstarszej grupie wiekowej – one częściej deklarują też, że to właśnie ich rówieśnicy mogą cieszyć się takimi relacjami. Podobnego zdania jest 43% respondentów w wieku 18-34, którzy wskazują swoich dziadków jako wzór.

„Wraz z wiekiem i doświadczeniem przekonujemy się, że rzeczywistość związku jest bardziej złożona i jest w niej miejsce na różne wybory. Nasz partner to odrębny od nas człowiek, który nie istnieje po to by spełniać nasze oczekiwania, a trudności które się pojawiają wymagają konkretnej pracy, niezależnie od tego czy pozostajemy w monogamicznym związku, czy próbujemy alternatywnej formy relacji” – komentuje wykładowca SWPS dr Martyna Goryniak.

Aby dowiedzieć się więcej o poliamorii oraz poznać osoby, które zdecydowały się na taką formę związku zachęcamy do oglądania programu „Louis Theroux: Odmienne Stany. Miłość bez ograniczeń” w środę 20 lutego o godz. 23:30 na kanale BBC Brit. W ramach cyklu dokumentów „Louis Theroux: Odmienne Stany” widzowie będą mogli zobaczyć dwa inne równie poruszające programy: „Śmierć na żądanie”  (27 luty, godz.  23:30) oraz „Adoptujcie moje dziecko” (6 marca, godz. 23:30).

* Badanie „Opinie o związkach i poliamorii” zostało przeprowadzone przez IQS na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów.

seks4
seks4

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. zosiua 11/05/2023 19:41

    CytujSkomentuj

    Tylko 24 prpcent? Myślę, że tyle to taką poligamię regularnie uprawia :D Mnie również wydaje się, że człowiek to jednak istota stadna i nie nadaje się za bardzo do związków tylko z jedną osobą na całe życie…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.