fot. 123
Kobiety miewają po seksie zły nastrój
karolina
08/08/2011

Depresja po seksie

Jedna trzecia kobiet ma zaburzenia nastroju tuż po odbyciu stosunku płciowego, nawet gdy był on satysfakcjonujący – wynika z australijskich badań, o których informuje pismo „International Journal of Sexual Health”

Naukowcy z Queensland University of Technology w Brisbane doszli do takich wniosków po przebadaniu ponad 200 młodych kobiet. Okazało się, że niemal 33 proc. z nich w jakimś momencie swojego życia doświadczyło po odbyciu stosunku seksualnego zaburzeń nastroju, takich jak melancholia, niepokój, rozdrażnienie, nerwowość i płaczliwość.

Ale jeszcze bardziej zaskakujący był fakt, że 10 proc. przyznało się do tego, iż odczuwa je regularnie, co jakiś czas lub niemal za każdym razem. Normalnie, tuż po udanym stosunku płciowym ludzi ogrania dobre samopoczucie oraz odprężenie psychicznie i fizycznie. Jednak niektóre osoby doświadczają wówczas negatywnych uczuć, co jest określane jako dysforia postkoitalna.

Co ciekawe, często występuje ona niezależnie od tego, czy seks był satysfakcjonujący, czy też nie. Kobiety, które odczuwają takie napięcie po współżyciu, wielokrotnie przyznają też, że nie jest ono związane z brakiem uczuć między nimi a partnerem.

PAP – Nauka w Polsce

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.