seks3_ikona_123_21
Anna Chodacka
25/03/2014

Dlaczego kobiety uprawiają seks?

Z 237 powodów, które w książce „Why women have sex” wyróżniła dwójka amerykańskich naukowców, Cindy Meston, psycholog kliniczny i David Buss, psycholog ewolucyjny

„Why women have sex: The Psychology of Sex in Women’s Own Voices” ujrzała światło dzienne w USA w 2009 roku. Autorzy, specjaliści, którzy oboje pracują na Uniwersytecie w Teksasie, oparli książkę na badaniu „Why humans have sex”, które przeprowadzili wcześniej. Próba została wykonana na ok. 1000 kobietach. Rezultaty badania opublikowano w 2007 roku w sierpniowej edycji magazynu „Archives of sexual behaviour”. Lawina zainteresowania doprowadziła do powstania książki, która w pełni skupiała się na motywach kobiecego libido. Co ciekawe, jednocześnie okazało się, że od lat 70. XX wieku (po Kinsey’u i Mastersie), nikt na poważnie nie podjął tematu seksu z kobiecej strony. Z publikacji wyłania się bardzo ciekawy obraz najliczniejszych powodów, dla których kobiety współżyją. A wnioskiem, którego trudno się pozbyć po jej przeczytaniu jest – seks jako wyraz miłości można włożyć między bajki.

237 powodów

– Potrzebuję seksu, aby mieć piękną cerę – zwykła mawiać Joan Crawford, słynna amerykańska aktorka. Gdyby żyła w naszych czasach, z pewnością stałaby się obiektem badań dwójki naukowców z Teksasu, którzy podjęli się klasyfikacji nieseksualnych powodów, dla których kobiety uprawiają seks. – To bardzo ciekawy, ale również bardzo zaniedbany temat. Wszyscy, na równi z uczonymi założyli, że znają powody, dla których kobiety współżyją i są to: przyjemność, wyrażanie miłości, reprodukcja – piszą autorzy we wstępie do kolejnej publikacji
Why Women Have Sex: Understanding Sexual Motivations from Adventure to Revenge.
– Ja i David Buss uznaliśmy, że te motywy są jednak nieco bardziej skomplikowane – mówiła podczas jednego ze swoich wykładów współautorka publikacji Cindy Meston.
– Byłam znudzona. Chciałam być bliżej Boga. Chciałam, żeby mój mąż poczuł się dobrze sam ze sobą. Chciałam ukarać męża za to, że mnie zdradził. Chciałam rozbić związek przyjaciółki przez seks z jej mężem. Chciałam zatrzymać męża przy sobie, aby miał kto łożyć na dzieci. Chciałam pozbyć się bólu głowy. Chciałam pozbyć się bólów menstruacyjnych. Chciałam zarazić kogoś chorobą weneryczną. Chciałam dostać awans. Chciałam zobaczyć, jak to jest uprawiać seks z kimś dużo starszym. Chciałam zobaczyć. jak to jest uprawiać seks z kimś o innym kolorze skóry. Chciałam uprawiać seks z cudzoziemcem. Chciałam zobaczyć, jak to jest uprawiać seks z mężczyzną, który ma naprawdę dużego penisa… – to tylko niektóre z 237 powodów, dla których kobiety uprawiają seks, a które zostały wyróżnione w książce.
– Mój były partner był dupkiem, więc kiedy przestaliśmy być ze sobą, uprawiałam seks z jego kolegą bo wiedziałam, że go to rozzłości – NN, lat 22.
– Miałam taki okres w życiu, kiedy po prostu zaliczałam mężczyzn. Kiedy szłam z kolejnym do łóżka czułam podniecenie, tylko na myśl o tym, że to kolejny! – NN, lat 26.
– Chciałam mieć to już z głowy. Teraz, kiedy już nie jestem dziewicą czuję się normalna – NN, lat 25.
– Jedna z kobiet podczas badania przyznała, że zawarła z mężem układ. Ona będzie z nim uprawiać seks raz w tygodniu (miała bardzo niskie libido), a on raz w tygodniu będzie kosił trawnik oraz wynosił śmieci – wspomina wywiady z kobietami dr Meston.
Znaczącym powodem, dla którego kobiety przyznały, że uprawiają seks, był obowiązek. I wbrew temu, co można przypuszczać, nie był to powód podawany przez starsze panie. Seks z obowiązku wiązał się z przekonaniami religijnymi, obowiązkiem małżeńskim, ale kobiety przyznawały równie często, że to najlepszy sposób, żeby uciszyć partnera i mieć święty spokój. Seks traktowały jako element strategii funkcjonowania w związku.
– Kocham mojego męża i jesteśmy razem od wielu lat. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, seks nie jest już tak ekscytujący. Wszystko stało się nudne i przewidywalne. Uprawiamy seks ponieważ czuję, że jestem mu to winna jako żona. W większości przypadków wygląda to tak, że ja leżę i robię listę zakupów w głowie, a on robi swoje. Mruknę od czasu do czasu, żeby wiedział, że nie zasnęłam. Po wszystkim mówię mu, jak dobrze mi było. Oboje jesteśmy zadowoleni i nadal w bardzo szczęśliwym związku – NN, lat 48.
Autorzy sprowadzili 237 powodów, dla których kobiety uprawiają seks do kilku grup: przyjemność, miłość, podobanie się, doświadczenie, przygoda, zemsta, przywiązanie, obowiązek, powody medyczne, ekonomia i handel, presja i przymus, poszukiwanie towarzysza życia.
– Jednym z najciekawszych odkryć po zrobieniu badania, było obalenie tezy, że mężczyźni uprawiają seks dla przyjemności, a kobiety z miłości – przyznała Cindy Meston. – Te proporcje kształtują się jednakowo. Zarówno tyle samo kobiet, jak i mężczyzn przyznało, że uprawiało seks z czystej, fizjologicznej potrzeby, jak i z powodu chęci poczucia bliskości – dodaje Meston.
Interesującą kategorię tworzą medyczne powody, dla który kobiety uprawiają seks: aby pozbyć się bólu (np. kręgosłupa), aby rozładować napięcie związane ze stresem i atakami paniki, złagodzić objawy depresji, zrzucić zbędne kilogramy, dla rozgrzania, pozbyć się bólu głowy, być zdrową, pozbyć się napięcia przedmiesiączkowego. Na szczycie listy powodów, dla których kobiety uprawiają seks znalazła się atrakcyjność: „Bo mnie pociągał, bo mi się podobał”.
Miłość została skategoryzowana jako grupa powodów, dla których kobiety uprawiają seks, a nie pojedynczy powód. – Kiedy kobiety mówią, że uprawiają seks z miłości, to często oznacza miłość, którą chcą zdobyć, miłość, którą chcą ochronić, czy miłość, którą chcą zapomnieć – podkreśla Cindy Meston.
Z kolei mężczyźni, którzy jako powód do seksu wymieniali miłość, mieli tendencję do dłuższego pozostawania w związku, do niezrywania relacji i bardziej przeżywali rozstanie!

Cały materiał jest do przeczytania w EksMagazynie nr 21, marzec-kwiecień 2014

seks3_ikona_123_21
seks3_ikona_123_21

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.